Pieredzes stāsts par menopauzi

“Beidzot atkal jūtos savā ādā”

53 gadus vecā Sarmīte strādā par frizieri un ikdienā uzklausa daudz dzīvesstāstu. Viņa bija dzirdējusi savas klientes sūdzamies, cik mokoši ir menopauzes simptomi un kā tie ietekmē viņu darba spējas, taču nekad nebija iedmājusies, ka tas varētu notikt arī ar viņu. Vienmēr fiziski aktīvajai sievietei šķita, ka menopauzi pārdzīvos viegli un nemanāmi, taču izrādījās, ka Sarmītes organismu hormonālās pārmaiņas ietekmē ļoti spēcīgi.

Grūtniecība vai klimakss?

“Kad sajutu pirmos klimaksa simptomus – nespēku, karstuma viļņus un tādu kā nelabumu, sākumā nodomāju, ka esmu stāvoklī.”

Sarmītei tolaik bija 47 gadi. Mēnešreizes joprojām bija regulāras, arī dzimumdzīve bija diezgan bieža, tāpēc grūtniecība šķita reālāks iemesls nekā menopauzes iestāšanās. Kad grūtniecība neapstiprinājās, viņa saprata, ka ir sācies tā dēvētais pārejas vecums.

Divu gadu pārejas periods

Turpmākos divus gadus karstuma viļņi un nespēka sajūta brīdi pa brīdim parādījās, taču simptomi nebija regulāri.

“Man joprojām bija mēnešreizes, taču ievēroju, ka pašsajūta ir ievērojami mainījusies – vairs nejutos tik enerģiska, piedzīvoju biežas garastavokļa svārstības, turklāt man šķita, ka arī vizuāli esmu kļuvusi vecāka.”

Sarmīte aizgāja pie savas ginekoloģes un pastāstīja par sūdzībām. Zinot, ka Sarmīte ir visa dabīgā piekritēja, ginekoloģe viņai izrakstīja uztura bagātinātājus jeb fitoestrogēnus un ieteica palielināt fizisko slodzi.

Vasara, kad “iekšēji salūzu”

Tuvojoties 49. dzimšanas dienai, Sarmītei mēnešreizes sāka izsīkt un arī nepatīkamie simptomi pieņēmās spēkā.

“Atceros vasaru pirms menopauzes iestāšanās, kura jau tā bija karsta, bet man piedevām visam tam vajadzēja cīnīties ar karstuma viļņiem un pēkšņo nespēka sajūtu. Karstuma viļņi mani piemeklēja visnepiemērotākajos brīžos, piemēram, krāsojot klientei matus vai veidojot kādu sarežģītu frizūru. Dažkārt pašsajūta bija tik slikta, ka vajadzēja apsēsties un pārtraukt darbu, līdz atkal palika labāk.”

Kaut arī Sarmīte cītīgi lietoja fitoestrogēnus un regulāri apmeklēja jogas nodarbības, simptomi nemazinājās. Viņai sāka pieaugt svars, parādījās sāpes locītavās un āda kļuva sausāka.

“Bija sajūta, ka vienas vasaras laikā esmu novecojusi par vairākiem gadiem. Tas bija gan fiziski, gan psiholoģiski ļoti grūts periods, jo nespēju pieņemt straujās pārmaiņas savā ķermenī. Atcerējos, kā mana mamma pēc 50 gadu vecuma strauji novecoja, un sapratu, ka vēl neesmu gatava šķirties no savas jaunības.”

Lēmums par menopauzes hormonu terapiju

Savas dzīves laikā Sarmīte bija izvairījusies no hormonu preparātu lietošanas un uz jebkuru hormonālu iejaukšanos sievietes organismā skatījās ar skepsi, taču, saprotot, ka menopauzes simptomi nemazinās, viņa nolēma sekot ginekoloģes ieteikumam un izmēģināt menopauzes hormonālo terapiju.

“Rezultāti parādījās jau pēc dažām dienām. Vairs nejutu karstuma viļņus. Varēju normāli strādāt, naktīs spēju izgulēties, un ar laiku arī stīvums mazinājās.”

Pirmo gadu Sarmīte lietoja ārstes noteikto devu, taču pēc gada samazināja devu uz pusi. Pašsajūta joprojām bija laba, tāpēc vēl pēc pusgada viņa nolēma no hormonu preparātiem atteikties. Diemžēl karstuma viļņi atgriezās, tāpēc Sarmīte atsāka lietot samazināto devu.

Nepaļaujos tikai uz hormoniem

Sarmīte joprojam turpina lietot samazināto hormonu devu. Taču vienlaikus viņa rūpējas arī par veselīgu dzīvesveidu.

“Man vienmēr ir paticis peldēt, taču pēdējos gados peldēšanas sezonu padaru arvien garāku, turpinot to jau līdz oktobrim. Esmu sākusi arī mazāk un pārdomātāk ēst, jo redzu, ka bulciņas, kuras kādreiz nekaitēja, tagad sāk iet labumā. Apzinos, ka no vecuma neaizbēgšu, taču esmu gatava darīt visu, kas manos spēkos, lai novecošanās nenotiktu tik strauji!”

Sarmītei ir vairāki mazbērni, kuriem vajadzīga aktīva ome, un tas dod papildu stimulu uzturēt sevi formā!

Menopauze patiešām mēdz būt izaicinošs laiks daudzām sievietēm. Uzzini vairāk par šo tēmu, izlasi citus rakstus un noskaidro, kā justies lieliski arī menopauzes laikā!

02.03.2021.