Populārākā kontracepcija pasaulē – vīriešu prezervatīvs

Viena no populārākajām un vienkāršākajām kontracepcijas metodēm ir vīriešu prezervatīvs, kas tiek uzvilkts uz vīrieša dzimumlocekļa erekcijas stāvoklī pirms katra dzimumakta.

Šajā rakstā uzzināsi:

  • kā pareizi lietot prezervatīvu
  • kādas ir iespējas, ja ir alerģija pret lateksu
  • kādas ir biežākās kļūdas, lietojot prezervatīvu

Kā darbojas prezervatīvs

Prezervatīva slēgtajā galā ir neliels rezervuārs, kurā uzkrājas sperma, kas noplūst ejakulācijas laikā. Tādejādi prezervatīvs kalpo par fizisku barjeru, kas neļauj spermai nonākt sievietes ķermenī.

Prezervatīvs ir vienīgā kontracepcijas metode, kas pasargā no seksuāli transmisīvajām slimībām.

Reizēm sievietēm vai vīriešiem mēdz būt alerģija pret lateksu, kas ir gumijas izstrādājumu pamatā. Tādos gadījumos aptiekā jālūdz prezervatīvi, kas ir no poliuretāna un nesatur lateksu. Tie neizraisīs alerģisku reakciju.

Pareiza prezervatīva lietošana

Prezervatīvi, pateicoties to vieglajai pieejamībai un ērtajai lietošanai, nenoliedzami, ir populāra izsargāšanās metode. Taču jāatceras, ka tie sniedz drošu aizsardzību tikai tad, ja tiek lietoti pareizi, neizslēdzot arī risku, ka kaut kas var notikt ne tā, kā paredzēts.

Vairums cilvēku, iesaistoties dzimumattiecībās, izvēlas paļauties uz drošību, ko piedāvā šī vienkāršā kontracepcija. Taču nereti tiek piemirsts par būtiskām kļūdām prezervatīvu izmantošanā.

Lūk, kādas ir biežākās kļūdas un riska faktori, lietojot prezervatīvus:

  • Tiek izmantots prezervatīvs, kam ir beidzies derīguma termiņš.
  • Iepakojuma atvēršanai tiek izmantoti asi priekšmeti vai zobi.
  • Dzimumakta laikā tiek izmantoti eļļaini lubrikanti, kas var bojāt prezervatīva gumiju.
  • Prezervatīvs tiek uzvilkts pārāk vēlu vai tas tiek noņemts pārāk ātri.
  • Pirms prezervatīva uzvilkšanas no tā galiņa netiek izspiests gaiss, tādējādi neatstājot vietu spermai.
  • Tiek lietots neatbilstoša izmēra prezervatīvs.

Drošība

Izsargāšanās metožu drošību pieņemts raksturot ar Raimonda Perla indeksu (Raymond Pearl Index), kas parāda, cik sievietēm no 100 (seksuāli aktīvām, reproduktīvā vecumā) gada laikā, izmantojot attiecīgo kontracepcijas metodi, tomēr ir iestājusies grūtniecība. Prezervatīviem kā kontracepcijas metodei šis indekss ir 15, kas nozīmē to, ka vidēji 15% sieviešu, kuras izmanto prezervatīvus, nākas saskarties ar nevēlamas grūtniecības sekām. Turpretī, ja prezervatīvi tiek izmantoti pareizi, šis indekss ir ievērojami zemāks – divi nevēlamas grūtniecības gadījumi uz 100.

Secinājums – pareiza prezervatīvu lietošana būtiski samazina iespēju palikt stāvoklī. Un tomēr – nekad nevar pilnībā izslēgt tādus riskus kā, piemēram, prezervatīva saplīšana vai noslīdēšana. Tādā gadījumā no nevēlamas grūtniecības vai aborta draudiem Tev ir iespēja izvairīties, lietojot avārijas kontracepciju, kas ir pieejama aptiekās bez receptēm.

26.11.2020.