Sievietes ķermenis un kontracepcija pēc dzemdībām

Grūtniecība un bērniņa zīdīšana ir brīnišķīgs laiks, taču vienlaikus rada lielu slodzi sievietes organismam. Grūtniecības laikā tajā notiek daudzi dažādi sarežģīti fizioloģiski procesi, lai pielāgotos jaunās dzīvībiņas iznēsāšanai un veicinātu normālu dzemdību, pēcdzemdību un laktācijas periodu.

Šajā rakstā uzzināsi:

  • cik ilgā laikā pēc dzemdībām stabilizējas sievietes ķermenis
  • kāds būtu vēlamais laika periods starp grūtniecībām
  • kādas kontracepcijas metodes ir piemērotas pēcdzemdību periodā.

Cik ātri ķermenis pilnībā atlabst pēc dzemdībām

Pēc bērniņa piedzimšanas sievietes organisms pamazām atgriežas stāvoklī, kāds tas bija pirms dzemdībām. Daudzi no procesiem stabilizējas jau 4-6 nedēļu laikā pēc dzemdībām, tomēr pētījumi liecina, ka sievietes organisms pilnībā atgūstas pēc dzemdībām un laktācijas apmēram tikai pēc 2-3 gadiem.

Ja jauna grūtniecība iestājas ar intervālu, kas mazāks par 2 gadiem, īpaši, ja māmiņa joprojām baro bērnu ar krūti, pieaug dzelzs deficīta anēmijas attīstības risks.

Ja bērniņš pasaulē nācis ar ķeizargrieziena palīdzību, iesaka ievērot vismaz 2 gadu intervālu, lai operācijas rētas varētu pilnībā sadzīt un varētu veiksmīgi iznēsāt nākamo bērniņu.

Palikt stāvoklī uzreiz pēc dzemdībām un zīdīšanas laikā – VAR!

Iespēja atkārtoti palikt stāvoklī vistiešākajā mērā ir saistīta ar ovulāciju un mēnešreižu atjaunošanos.

Daudzas sievietes uzskata, ka pirmo 6 mēnešu laikā pēc dzemdībām, kamēr māmiņa bērnu baro tikai ar krūti, ovulācija nenotiek un nav iespējams palikt stāvoklī.

Tas ir mīts! Stāvoklī var palikt, tiklīdz atjaunojas mēnešreizes!

Dzimumdzīves atsākšana pēc dzemdībām

Sievietei arī pēc bērniņa piedzimšanas ir svarīgi justies mīlētai un iekārotai. Laiks, kad iespējams pēc dzemdībām atsākt normālu dzimumdzīvi, ir atkarīgs no tā, cik veiksmīgi noritējušas dzemdības, vai un cik labi sadzijušas šuves (ja tādas ir bijušas), kā arī no sievietes pašsajūtas.

Visbiežāk dzimumdzīvi var atsākt 6-8 nedēļu laikā kopš dzemdībām.

Ja vēlēšanās pēc seksuālām attiecībām ir ātrāk, vēlams tomēr pajautāt savam ginekologam, lai pārliecinātos, ka tas nekaitēs veselībai. Bieži vien krūts barošanas laikā maksts ir sausa un jutīga – noteikti vajadzētu lietot aizsargājošus gēlus. Galvenais ir ieklausīties savā ķermenī un nesasteigt dzimumdzīves atsākšanu.

Kontracepcija pēcdzemdību periodā

Ja sieviete nevēlas vēlreiz palikt stāvoklī īsi pēc dzemdībām, ir jāpadomā par efektīvas kontracepcijas izvēli. Bērna barošanas laikā ir piemērotas visas kontracepcijas metodes, izņemot kombinēto hormonālo kontracepciju (kombinētās orālās kontracepcijas tabletes, riņķīti, plāksteri, u.c.).

Šajā laikā pilnībā drīkst lietot progestīnus (vienu hormonu) saturošās orālās kontracepcijas tabletes, jo tās neietekmē mātes piena daudzumu un kvalitāti, kā arī neatstāj iespaidu uz mazuļa veselību un attīstību. Progestīns kavē olšūnas nobriešanu un nomāc ovulāciju, kā arī sabiezina dzemdes kakla gļotas, tā apgrūtinot spermas nokļūšanu dzemdē. Progestīnu saturošās tabletes var uzsākt lietot jau 21-28 dienas pēc dzemdībām.

Pareizi lietojot progestīna tabletes, to efektivitāte ir 98%.

Bērna barošanas laikā var izvēlēties arī kādu no barjermetodēm:

  • Prezervatīvus.
  • Intrauterīno kontracepciju jeb spirāli.
  • Sūkļus.
  • Diafragmu.
  • Spermicīdus (krēmus, svecītes, gēlus).

Lai izvēlētos savai veselībai piemērotāko kontracepcijas metodi, noteikti konsultējies ar savu ginekologu.

26.11.2020.