Pētījums: nepamatoti aizspriedumi ir šķērslis avārijas kontracepcijas izmantošanai

Avārijas hormonālā kontracepcija ir pieejama visā pasaulē jau kopš 2001. gada, taču, kā noskaidrots Taylor & Francis Group pētījumā, kas tika veikts Lielbritānijā, starptautiskā mērogā ar to saistās dažādi nepamatoti aizspriedumi, kas bieži vien attur sievietes no avārijas kontracepcijas izmantošanas, un rezultātā var iestāties nevēlama grūtniecība vai nākas veikt abortu.

Lasi tālāk un noskaidro, kādas ir pētījuma dalībnieču domas par avārijas kontracepciju.

Galvenā atziņa – ar avārijas kontracepciju saistās dažādi aizspriedumi un mīti

Pētījumā atklāts, ka lielākā daļa sieviešu, kas kritiskā brīdī izdara lēmumu neizmantot avārijas kontracepciju (vai pat par šādu iespēju nemaz neiedomājas), vai nu nav pietiekami informētas par avārijas kontracepcijas pieejamību, vai arī gluži vienkārši notic dažādiem aizspriedumiem un mītiem.

Galvenie iemesli lēmumam neizmantot avārijas hormonālo kontracepciju:

 • Nepietiekama informācija un bailes no veselības kaitējuma riska;
 • Avārijas kontracepcija tiek uztverta kā “aborta paveids”;
 • Kauns, bailes, vēlme izvairīties no sabiedrības nosodījuma (un pat Dieva soda).

Pētījuma autori secina, ka jāpievērš pastiprināta uzmanība sieviešu informēšanai un izglītošanai par avārijas kontracepciju, tās pieejamību, ietekmi, sekām.

Uzzini vairāk par šo pētījumu, tā autoriem un atsaucēm oficiālajā rakstā (informācija angļu valodā)

1. mīts – avārijas kontracepcijas izmantošana nozīmē bezatbildību

“Man šķiet, galvenokārt cilvēki uzskata, ka avārijas kontracepciju izmanto neuzmanīgi cilvēki, kuri daudz nodarbojas ar seksu un īsti nedomā par to, ko viņi dara.”

— Eleanora, izvēlētos nelietot avārijas kontracepciju

“Cilvēkiem šķiet, ka tā ir bezatbildīga rīcība, sava veida aizspriedums, ka sieviete nav bijusi gana piesardzīga, un tagad ir jāvērš par labu sliktas rīcības sekas.”

— Emma, izvēlētos lietot avārijas kontracepciju

“Neuzticami”, “riskanti” un pat “stulbi” – tā daudzas aptaujātās sievietes raksturojušas avārijas kontracepcijas izmantošanu. Taču paradoksāli ir tas, ka avārijas kontracepcija ir viens no atbildīgākajiem veidiem, kā rīkoties pēc neaizsargāta dzimumakta, lai neiestātos nevēlama grūtniecība. Par laimi, aptaujāto vidū izskanēja arī šādi viedokļi:

“Man ir nācies dažas reizes izmantot avārijas kontracepciju, taču uzskatu, ka tas bija pareizais lēmums – nekavējoties novērst iespēju iestāties nevēlamai grūtniecībai.”

— Popija, izvēlētos lietot avārijas kontracepciju

2. mīts – avārijas kontracepciju izmanto vieglas uzvedības sievietes

“Manuprāt, joprojām pastāv stereotips, ka avārijas kontracepcijas lietotājas ir nekulturālas,  vieglas uzvedības sievietes.”

— Popija, izvēlētos lietot avārijas kontracepciju

“Daudzas sievietes kritiskā brīdī izvēlēsies neizmantot avārijas kontracepciju, jo nevēlas, lai kāds padomā, ka viņas ir vieglas uzvedības sievietes.”

— Džema, izvēlētos nelietot avārijas kontracepciju

Aptaujāto sieviešu vidū izskanēja viedoklis, ka viņām ir bailes no apkārtējo nosodījuma, tāpēc ir kauns iegādāties avārijas kontracepciju. Šī iemesla dēļ tiek izstrādātas dažādas stratēģijas, kā no šī nosodījuma izvairīties:

 • Melošana (piemēram, “saplīsa prezervatīvs”);
 • Uz iegādes vietu tiek sūtīti draugi;
 • Partnerattiecību statusa uzsvēršana.

“Sabiedrībā valda uzskats, ka lielāka iespēja izmantot avārijas kontracepciju ir tikai tām sievietēm, kas nav ilgstošās partnerattiecībās un kuras iesaistās gadījuma sakaros.”

– Džo, izvēlētos lietot avārijas kontracepciju

Lai gan lielai daļai aptaujāto bailes tikt nosodītām kā vieglas uzvedības sievietēm ir radušās nepamatotu aizspriedumu rezultātā, diemžēl nākas secināt, ka ir sievietes, kurās saskārušās ar apzinātu medicīnas darbinieku nosodījumu:

“Aptiekā uz mani skatījās ar nosodījumu un rupjā veidā vienkārši nosvieda uz letes tableti un glāzi ūdens. Nākamreiz nemaz nezinu, vai šādu iespēju izmantošu. Tas bija patiešām atbaidoši.”

– Kloī, izvēlētos lietot avārijas kontracepciju

3. mīts – avārijas kontracepcija tiek uztverta kā aborta paveids

Vēl viens nepamatots aizspriedums saistībā ar avārijas kontracepciju – vairāk nekā viena trešdaļa aptaujāto tiešā veidā to saista ar abortiem, lai gan aptaujā izdotajos jautājumos vārds “aborts” nemaz netika minēts.

“Tikpat spēcīgs tabu kā aborts. Avārijas kontracepcija tiek uztverta kā aborta paveids, bet tie, kas to regulāri lieto, tiek uzskatīti par tikpat sliktiem cilvēkiem kā regulāru abortu veicēji.”

— Šarlote, izvēlētos lietot avārijas kontracepciju

“Avārijas kontracepcija varētu likt justies slikti par to, ka sieviete ir atbrīvojies no bērna, kuru būtu varējusi uzaudzināt.”

— Dionna, izvēlētos nelietot avārijas kontracepciju

“Es pateicu savai dzīvokļa biedrenei, ka grasos izmantot avārijas kontracepciju, un viņa uz mani “šķībi” paskatījās. Turklāt tā ir meitene, kurai pašai ir bijis aborts, jo bija nepareizi lietojusi avārijas kontracepciju.”

— Emma, ​​ izvēlētos lietot avārijas kontracepciju

Realitāte – avārijas kontracepcija lietošana ir droša un atbildīga rīcība

 

 • Avārijas kontracepcija ir vienīgais veids, kā novērst grūtniecības iestāšanos pēc neaizsargāta dzimumakta.
 • Avārijas kontracepcija novērš olšūnas nobriešanu, tā nevar ietekmēt grūtniecību, ja olšūna jau ir apaugļojusies vai ieligzdojusies.
 • Avārijas kontracepcija ir tiešām efektīva metode, ja tomēr grūtniecība iestājas, tās lietošana sekas uz to neatstāj.
 • Reizēm pēc avārijas kontracepcijas lietošanas var būt asiņaini izdalījumi no maksts, aizkavēties mēnešreizes, tomēr ilgtermiņa sekas uz veselību tā noteikti nerada.
 • Latvijā avārijas kontracepcija ir pieejama bez receptes visās aptiekās.
 • Dzīvē gadās visādi un nevienam, īpaši jau aptiekā, nav tiesību kādu nosodīt par to, ka viņš dara visu, lai novērstu grūtniecības iestāšanos.

— Dr.Lāsmas Līdakas komentāri par avārijas kontracepciju

Uzzini vairāk par avārijas kontracepciju mūsu rakstā: “Avārijas kontracepcija – kad nav citas izejas!”

06.09.2021.

ESCAPELLE – LEVONORGESTRELU SATUROŠA AVĀRIJAS KONTRACEPCIJA

BEZRECEPŠU ZĀLES. ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI
PIRMS ZĀĻU LIETOŠANAS UZMANĪGI IZLASIET LIETOŠANAS INSTRUKCIJU VAI ATBILSTOŠU INFORMĀCIJU UZ IEPAKOJUMA. KONSULTĒJIETIES AR ĀRSTU VAI FARMACIETU PAR ZĀĻU LIETOŠANU.

Reklāmdevējs: Gedeon Richter Plc. pārstāvniecība Latvijā
K.Ulmaņa gatve 119, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167
Reklāmas apstiprināšanas datums: 2020.  gada 1. novembris