12 mīti un patiesība par hormoniem

Bailes, nezināšana un novecojusi informācija nereti sievietēm liek atteikties no optimālas un drošas kontracepcijas metodes – pretapaugļošanās tabletēm. Hormonālā kontracepcija vienmēr ir bijusi tēma, kas radījusi daudz jautājumu un arī atbilžu, kas ne vienmēr ir pamatotas un balstītas uz zinātnes un medicīnas faktiem. Nereti nemaz nezinām, ka “senās patiesības” nemaz nav tik patiesas, jo mūsdienu zinātne ir pierādījusi citu realitāti.

Šajā rakstā uzzināsi:

  • kas ir 12 galvenās tēmas, kuras veicinājušas mītu rašanos?
  • Īsi par katru no tām.

1. MĪTS: hormoni veicina liekā svara pieaugumu

Vecās paaudzes kombinētās hormonālās pretapaugļošanās tabletes ar lielu estrogēnu saturu dažām sievietēm svaru nedaudz palielināja, taču daudz būtiskāku iespaidu uz ķermeņa masu atstāj neveselīgi ēšanas ieradumi un fiziskas slodzes trūkums. Precīzi un individuāli piemeklētas kontracepcijas tabletes svaru neietekmē.

2. MĪTS: hormoni izraisa vēzi

Hormoni paši par sevi neizraisa vēzi. Daži pretapaugļošanās tabletēs izmantotie hormonu līdzekļi sākotnēji lietoti kā pretvēža zāles. Ir arī pētījumi, ka orālās kontracepcijas līdzekļu lietošana pat par 60% samazina olnīcu, bet par 50% endometrija vēža attīstību. Turpretī hormonatkarīgu audzēju gadījumos hormonus lietot gan nevajadzētu.

3. MĪTS: hormoni rada bīstamus trombus

Šis mīts radies hormonālo kontracepcijas tablešu rītausmā, kad tajās bija daudz lielākas estrogēna devas un pētījumos piedalījās arī smēķējošas sievietes. Mūsdienās ir noskaidrots, ka estrogēnu saturošu hormonu tablešu ietekme uz smēķējošām un nesmēķējošām sievietēm ievērojami atšķiras.

Mūsdienās kontracepcijas tabletes ir veidotas tā, lai pēc iespējas samazinātu trombozes risku, un no preparātu plašā klāsta var izvēlēties pat smēķētājām piemērotus līdzekļus. Tomēr ārsti iesaka sievietēm pārtraukt smēķēšanu – tas pats par sevi ir trombozi veicinošs neveselīgs ieradums.

4. MĪTS: hormoni pastiprina pinnes un apmatojumu

Šim mītam ir savs vēsturisks pamats: pirmajos preparātos bija izmantoti progestīni (sintētiskie progesteroni), kam bija ne tikai progesterona īpašības; daļai sieviešu tie varēja darboties arī kā vīriešu dzimumhormoni – androgēni. Progestīni veicināja pastiprinātu tauku dziedzeru darbību un pinnes, kā arī pastiprinātu apmatojumu. Mūsdienās pareizi piemeklēta hormonālā kontracepcija neizraisa ne pinnes, ne lieko apmatojumu.

Šobrīd ir iespēja izvēlēties tādus preparātus, kuros progestīnam piemīt tieši antiandrogēnas īpašības, līdz ar to šīs kontracepcijas tabletes veiksmīgi lieto ne tikai kontraceptīvā nolūkā, bet arī piņņu un hirsūtisma (liekā apmatojuma) ārstēšanai.

5. MĪTS: hormoni samazina libido

Seksuālā disfunkcija nav atkarīga vienīgi no hormonu līmeņa izmaiņām, to ietekmē arī virkne sociālu, fizisku un psiholoģisku faktoru. Kontracepcijas līdzekļa ietekme uz dzimumtieksmi bieži tiek pārspīlēta, un, piemēram, uz tabletēm to vieglāk novelt. Tomēr par šo jautājumu jārunā ar savu ginekologu – no plašā kontracepcijas līdzekļu klāsta varbūt var izvēlēties vēl piemērotāku preparātu.

6. MĪTS: hormoni var izraisīt neauglību

Kontracepcijas tablešu lietošana nemazina auglību. Gluži otrādi: reizēm pretapaugļošanās preparātus izmanto neauglības ārstēšanai – dažus ciklus ļaujot organismam atpūsties no ovulācijas, pēc tablešu lietošanas auglība var būt augstāka nekā līdz šim. Iespējams, šis mīts saistīts ar dabīgo auglības mazināšanos, pieaugot sievietes vecumam – sievietēm pēc 40 gadu vecuma grūtniecības iestāšanās iespējas ir mazākas.

7. MĪTS: hormonus nedrīkst lietot bez pārtraukuma

Agrākos laikos valdīja uzskats, ka sievietes organismam periodiski “jāatpūšas” no hormonu lietošanas. Taču tam nav nekāda zinātniska pamatojuma. Ja nepieciešama regulāra kontracepcija, nav iemesla veidot pārtraukumus – tas pat var novest pie neplānotas grūtniecības. Tāpat pārtraukumi kontracepcijas tablešu lietošanā arī neuzlabo izredzes palikt stāvoklī vēlāk, kad tiek plānots ģimenes pieaugums.

8. MĪTS: hormonālā kontracepcija izraisa dažādas blaknes

Kā ikvienam medikamentam, arī kontracepcijas tabletēm var būt blakusparādības. Par tām detalizēti ir aprakstīts zāļu lietošanas instrukcijā. Tomēr pēc ārstu pieredzes zināms, ka tad, ja sieviete neko nezina par iespējamām blaknēm, tās novēro ārkārtīgi reti. Tiklīdz rūpīgi tiek izlasīts lietošanas instrukcijā minētais ļoti detalizētais blakņu saraksts, līdzīgi kā medicīnas institūta pirmkursniekiem, “piemetas” gandrīz viss.

Vienlaikus savā ķermenī ir jāieklausās un veselības problēmas nevajag ignorēt. Ja kontracepcijas tablešu lietošanas laikā parādās kādi traucējoši simptomi, noteikti par tiem jārunā ar savu ginekologu vai ģimenes ārstu.

9. MĪTS: hormoni izraisa augļa patoloģijas

Nav pierādījumu, ka kontracepcija tablešu lietošana veicinātu iedzimtu patoloģiju attīstību. Kas ir zināms – bīstama ir smēķēšana! Zinātnieki jau sen pierādījuši, ka nikotīns ir specifiskais cilvēka olšūnu mutagēns. Liela loma ir arī sievietes vecumam pirmās grūtniecības laikā, kā arī slimībām, kas pārslimotas, gaidot bērnu. Grūtniecēm īpaši bīstamas ir dažādas vīrusu slimības, piemēram, gripa, masaliņas u.c. Ietekme uz gaidāmo mazuli ir arī radiācijai, piesārņojumam, pārlieku saceptam un kūpinātam ēdienam, lauksaimniecības un sadzīves ķīmijai.

10. MĪTS: hormoni nav piemēroti sievietēm, kas vecākas par 35

Sievietes, kas vecākas par 35 gadiem un dienā izsmēķē vairāk par 20 cigaretēm, ir pakļautas augstākam miokarda infarkta, insulta un trombu riskam. Šī iemesla dēļ viņām nav ieteicams lietot kontraceptīvās tabletes, kas satur estrogēnus. Tomēr galvenais riska faktors nav kontracepcija, tāpēc svarīgāk ir atmest atmest smēķēšanu, nevis drošu kontracepcijas metodi.

Jebkurā gadījumā katra sieviete ir individuāla, un ginekologs ieteiks viņai un viņas vecumam piemērotus izsargāšanās veidus. Pretapaugļošanās tabletes arī sievietēm pēc 35 gadu vecuma var tikt ieteiktas ne tikai kontraceptīviem mērķiem, bet arī veselības, skaistuma un labsajūtas sakārtošanai.

11. MĪTS: hormoni nav domāti pusaudzēm

Pusaudzes organismu negatīvi ietekmē nevis kontracepcijas tablešu lietošana, bet gan nevēlamas grūtniecības pārtraukšana – aborts. Protams, pusaudžiem vajadzētu atturēties no pāragriem un gadījuma rakstura dzimumsakariem, tomēr, ja ir uzsāktas regulāras seksuālās attiecības, ir iespējams piemeklēt kontracepcijas tabletes, kas piemērotas arī ļoti jaunām sievietēm un nodrošina drošu aizsardzību no nevēlamas grūtniecības.

12. MĪTS: hormoni obligāti jālieto vienā un tajā pašā laikā

Kontracepcijas tabletes vēlams lietot regulāri aptuveni vienā un tajā pašā diennakts laikā. Ja parastais lietošanas intervāls ir pārsniegts vairāk nekā par 12 stundām, zāļu kontracepcijas drošums pazemināsies.

Ja tablete aizmirsta iedzert ilgāk nekā 12 stundas:

  • Tā jālieto, tiklīdz par to atceras.
  • Tabletes jāturpina lietot ierastajā laikā, pat, ja lietojot nokavēto tableti, tajā pašā dienā jālieto pēc kārtas nākamā.
  • Neraugoties uz to, ka tablete ir lietota, nākamās septiņas dienas jāatturas no seksa vai jālieto kāda papildu izsargāšanās metode, piemēram, prezervatīvs.

Atceries – noteikt, kura kontracepcijas metode ir piemērota tieši tev un tavai veselībai, varēs tikai ginekologs!

24.02.2021.