Pētījums: sievietēm ar PCOS ir ievērojami lielāks Covid-19 infekcijas risks

Vairāki nozīmīgi pētījumi ir parādījuši, ka cilvēki, kuriem ir blakusslimības, ir augsta riska grupā saslimt ar Covid-19 infekciju un saskarties ar daudz smagākām šīs slimības izpausmēm, salīdzinot ar cilvēkiem, kuriem šādu blakusslimību nav.

Šo slimību sarakstā tiek iekļautas tādas diagnozes kā:

  • Vielmaiņas traucējumi, piemēram, cukura diabēts, aptaukošanās;
  • Sirds un asinsvadu slimības;
  • Aknu un plaušu slimības;
  • Novājināta imunitāte.

Lai gan vispārīgi gados jaunākiem cilvēkiem un sievietēm ir zemāks Covid-19 saslimstības un mirstības risks, medicīnas eksperti izvirzīja hipotēzi, ka pacientes ar policistisku olnīcu sindromu (PCOS) var pārstāvēt atsevišķu sieviešu apakšgrupu, ar ko ir saistīts lielāks Covid-19 risks nekā vidēji. Tāpēc tika veikts pētījums, lai noskaidrotu, vai PCOS ir saistīts ar uzņēmību pret COVID-19?

Kas īsti ir PCOS?

Policistisku olnīcu sindroms (PCOS) ir hroniska endokrīnās sistēmas slimība sievietēm, kas izraisa vīrišķo hormonu androgēnu pārprodukciju sievietes organismā. PCOS skar aptuveni 5-10% sieviešu visā pasaulē.

Biežākās šīs diagnozes izpausmes:

  • Metabolais sindroms, insulīna rezistences sindroms;
  • Ķermeņa masas pieaugums;
  • Neregulāras mēnešreizes vai to iztrūkums;
  • Oligoanovulācija (reta, neregulāra ovulācija) vai anovulācija (ovulācija nenotiek vispār);
  • Ādas problēmas: seboreja, akne;
  • Hirsūtisms jeb pastiprināts ķermeņa apmatojums “pēc vīrišķā tipa”.

Vairāk par to, kas ir PCOS un kā to ārstēt, uzzini šajā rakstā: Neauglības cēloņi un ārstēšana – viss vēl nav zaudēts.

Tieši bažas par vielmaiņas traucējumiem, kas ir saistīti ar PCOS, ir bijis galvenais iemesls, kādēļ tika veikts šis pētījums.

Pētījuma rezultāti liek aizdomāties…

Kā zināms, sievietēm ar diagnosticētu PCOS ir paaugstināts kardiometabolisko slimību risks, turklāt tas ir identificēts kā papildu Covid-19 riska faktors. Lai izpētītu, vai ar PCOS saistītais traucētās vielmaiņas risks izpaužas kā paaugstināts COVID-19 infekcijas risks, zinātnieki aicināja piedalīties pētījumā 21 292 sievietes ar PCOS diagnozi un pēc nejaušības principa izvēlētas 78 310 citas sievietes, kurām šāda diagnoze nav noteikta.

Lūk, kādi ir galvenie pētījuma secinājumi:

  • Kopējais Covid-19 inficēšanās gadījumu skaits sievietēm ar un bez PCOS bija attiecīgi 18,1 un 11,9 uz 1000 cilvēku.
  • Pēc vecuma pielāgotā Koksa regresijas analīze liecina, ka sievietēm ar PCOS un citām hroniskajām un blakusslimībām ir par 51% lielāka iespēja saslimt ar Covid-19, salīdzinot ar sievietēm bez PCOS.
  • Pilnībā pielāgotais pētījuma modelis (atlasot sievietes, kurām ir tikai PCOS, bet nav citu Covid-19 riska faktoru) liecina, ka sievietēm ar PCOS ir par 28% lielāka iespēja saslimt ar Covid-19, salīdzinājumā ar sievietēm, kurām nav diagnosticēts neviens no Covid-19 riska faktoriem.

Secinājums – ja ir diagnosticēts PCOS, jāuzmanās pastiprināti

Kā jau iepriekš aprakstītais liecina, pētījuma autori secinājuši, ka sievietēm ar PCOS ir izteikti paaugstināts Covid-19 infekcijas risks, un šīm sievietēm ir īpaši uzmanīgi jāievēro infekcijas kontroles pasākumi Covid-19 pandēmijas laikā. Sargāsim paši sevi un citus!

Lai uzzinātu vairāk par pētījumu, tā autoriem un atsaucēm, apmeklē Eiropas Endokrinoloģijas sabiedrības tīmekļa vietni (saturs angļu valodā): Increased COVID-19 infections in women with polycystic ovary syndrome: a population-based study

Iegādājies Cyclebalance internetaptieka.lv vai uzzini vairāk mājas lapā cyclebalance.lv

06.09.2021.

Uztura bagātinātājs. Uztura bagātinātājs neaizstāj pilnvērtīgu un sabalansētu uzturu.