Negantā piena sēne – kāpēc tā rodas?

Šajā rakstā uzzināsi:

  • Ja novēro baltus biezpienveida izdalījumus, niezi un dedzināšanu, visticamāk, pie vainas būs piena sēne jeb vaginālā kandidoze. Kas tā ir un kāpēc tā rodas?

Piena sēne ir visiem!

Patiesībā piena sēne neuzrodas pēkšņi – tā mūsu organismā dzīvo visu laiku gan makstī, gan mutē, gan taisnajā zarnā. Problēmas tā rada tad, kad dažādu iemeslu dēļ savairojas pār mēru, un sieviete sāk izjust diskomfortu sava ķermeņa intīmākajā vietā.

Sievietes makstī ir ļoti daudz dažādu mikroorganismu, un apmēram 5% no tiem ir piena sēnes, kuru vidū ir arī patogēnā kandida, bet normāls daudzums labvēlīgo pienskābo baktēriju ir vidēji 80%. Ja tās dominē, maksts ir vesela.

Normāli maksts vide ir vāji skāba (aptuveni pH 4), un tas nepatīk vairumam nevēlamu mikroorganismu. Par skābu vidi rūpējas pienskābās baktērijas, kas ne tikai neļauj vairoties nevēlamajiem mikroorganismiem, bet arī veicina speciālas maksts gļotādas imūnvielas veidošanos. Tiklīdz notiek pārmaiņas maksts vidē, savairojas piena sēne.

Kas veicina piena sēnes vairošanos?

Dažādas saslimšanas

Īpaši diabēts, kuņģa un zarnu trakta slimības. Mūsu organisms ir vienots veselums, tāpēc – ja kaut kur organismā notiek pārmaiņas, to lielākā vai mazākā mērā jutīs citur organismā. Vairākumam sieviešu, kuras piena sēne piemeklē bieži, ir problēmas ar kuņģa darbību. Nenovēršot pamatcēloni, sieviete pie ārsta atgriezīsies atkal un atkal, un ikreiz piena sēnes dēļ.

Hormonālās svārstības

Ne velti piena sēne mēdz savairoties tieši grūtniecības laikā vai dažkārt hormonālās kontracepcijas lietošanas laikā. Piena sēne nav bīstama grūtniecībai, tāpēc, ja sievietei nav izteiktu sūdzību vai problēma nav radusies tieši pirms dzemdībām, ir jācenšas tikt galā tikai ar tā saukto pienskābo diētu. Tas nozīmē, ka topošajai māmiņai uzturā pastiprināti ir jālieto skābpiena produkti un speciālas jogurta kapsulas.

Medikamentu lietošana

Šajā gadījumā runa galvenokārt ir par antibiotikām. Diemžēl vēl nav izgudrots preparāts, kas nonāvētu tikai tos mikrobus, kas savairojušies pār mēru un rada problēmas. Bojā aiziet arī vairāki citi mikroorganismi, un paliek tikai izturīgākie, kas spēj savairoties. Dabā tā iekārtots, ka tieši sēņveida mikroorganismi ir ļoti izturīgi.

Nepareiza higiēna

Makstij piemīt lieliska pašattīrīšanās funkcija, taču reizē tā ir arī ļoti neaizsargāta, turklāt blakus atrodas taisnā zarna. Ir svarīgi ievērot elementāras higiēnas normas, piemēram, pēc tualetes apmeklējuma apslaucīties pareizi: virzienā prom no maksts, nevis otrādi. Tāpat nav ieteicams izmantot sārmainas ziepes vai dušas želeju, kas izjauc maksts skābo vidi. Aptiekās ir nopērkami speciāli līdzekļi intīmkopšanai ar sabalansētu pH līmeni.

Stress un uzturs

Kā zināms, stress grauj imunitāti un paver durvis dažādiem mikroorganismiem. Iespējams, daļa sieviešu atrisinātu piena sēnes biežo problēmu, ja regulāri ēstu brokastis. Kuņģis sāk darboties, tiklīdz mēs pamostamies. Ja tam nav darba, rodas dažādi iekaisumi, mikrobi sāk vairoties nepareizi, arī piena sēne.

Paketes un tamponi

Maksts ir "jāvēdina", bet mugura, kur dziļi paslēptas olnīcas, jāsargā no vēja un aukstuma. Sievietes visbiežāk rīkojas otrādi. Piena sēnēm ļoti "patīk" tamponi, ikdienas biksīšu ieliktnīši, jo tie neļauj ādai brīvi elpot un nevēlamie mikroorganismi var doties savā uzvaras gājienā. Īpaši, ja vēl uzvelk cieši piegulošas bikses – makstij gaiss nepiekļūst vispār, un rodas siltumnīcas efekts – mitrums, karstums.

Kā ārstē piena sēni?

Uzreiz jāatzīmē, ka pašārstēšanās var beigties arī nelāgi, jo piena sēnei līdzīgas pazīmes mēdz būt arī cita veida mikrobu izraisītiem iekaisumiem makstī. Jebkurš medikaments izjauc dabisko mikrofloru, nogalinot kādu no mikrobu grupām. Lai iespējami ātrākā laikā izārstētos, der atcerēties – ja dodies pie ārsta tikai pēc tam, kad esi centusies pati apārstēties, analīzes neuzrādīs īsto ainu un, veicot uzsējumu, nebūs iespējams precīzi noteikt, kuri mikrobi ir izraisījuši sūdzības.

  • Vaginālās svecītes
    Visbiežāk ārsts izraksta vaginālās svecītes, kas ierasti lietojamas vakaros pirms gulētiešanas, lai neradītu sievietei nevajadzīgas problēmas dienas laikā. Kā zināms, lietojot svecītes, sievietei ir jārēķinās ar zināmu noplūdi, ko rada medikamenta ievadīšana, un darba dienas vidū kas tāds sagādā liekas problēmas.
  • Krēms
    Aptiekās pieejams arī piena sēnes ārstēšanai paredzēts krēms, kura sastāvā esošā aktīvā viela vienmērīgi atbrīvojas vairāku dienu laikā, nodrošinot nepārtrauktu ārstniecisku efektu. Krēms ātri mazina nepatīkamos simptomus, tas ir ērti ievadāms makstī ar speciāla aplikatora palīdzību un rada pavisam minimālu noplūdi, tāpēc lietojams jebkurā diennakts laikā. Bet pats galvenais – pietiek ar vienu devu, lai sieviete kļūtu vesela, turklāt aptuveni četru dienu laikā sieviete saņem salīdzinoši nelielu zāļu devu.
  • Iekšķīgi lietojamas kapsulas
    Hronisku un recidivējošu saslimšanu gadījumos ārsts nozīmē iekšķīgi lietojamas kapsulas, kuras, lai panāktu ātrāku komforta sajūtu, var kombinēt ar vagināli lietojamu krēmu vai svecītēm. Ja sieviete ir aktīva un vēlas iespējami ātrāku rezultātu, kā arī ērtu un drošu aizsardzību pret piena sēnes vairošanos arī dienas laikā, minētais krēms būs piemērota izvēle.

Piena sēnes profilaksei

Lai izvairītos no piena sēnes, vēlams ievērot pretsēņu profilaksi. Piemēram, zināms, ka pēc antibiotiku lietošanas sievieti parasti "apciemo" piena sēne, tāpēc paralēli antibiotikām vajadzētu lietot jogurta kapsulas vai citus pienskābo baktēriju līdzekļus. Tie var būt lietojami gan iekšķīgi, gan vagināli – lodītes, kapsulas. Var arī pastiprināti dzert kefīru, paniņas, rūgušpienu.

Pienskābās baktērijas palīdzēs neizjaukt mikrofloru sievietes organismā. Savukārt gadījumos, kad sievieti piena sēne piemeklē biežāk nekā trīs reizes gadā, ir ieteicams profilaktiskais ārstēšanās kurss, ko varēs ieteikt Tavs ginekologs.

26.11.2020.