Galvassāpes un hormonālie procesi sievietes ķermenī

Sievietes hormonālās pārmaiņas dzīves laikā, sākot no pubertātes līdz pat menopauzei, atstāj būtisku ietekmi uz migrēnu un cita veida galvassāpēm. Lai gan migrēna var sākties jebkurā dzīves vecumposmā, bieži tā parādās tieši pubertātes gados. Tomēr pētījumi rāda, ka hormonu analīžu rezultāti īpaši neatšķiras sievietēm, kurām hormonālās svārstības ir vai nav galvassāpju izraisītājfaktors.

Šajā rakstā uzzināsi:

  • kāda ir saistība starp galvassāpēm un dažādiem hormonālajiem procesiem sievietes organismā;
  • kā rīkoties, lai atvieglotu galvassāpes

Galvassāpes un menstruālais cikls

Daudzas sievietes pamana saikni starp galvassāpēm un menstruālo ciklu. Dienās īsi pirms mēnešreizēm un mēnešreižu laikā galvassāpes parasti ir biežākas un daudz spēcīgākas. Vienlaikus var novērot arī šādus simptomus:

  • Garastāvokļa maiņas,
  • Šķidruma aizturi organismā jeb tūsku,
  • Citus premenstruālos simptomus, kas mazinās, sākoties menstruācijām.

Dažām sievietēm par migrēnas iemeslu var kalpot dabiski zemais estrogēnu hormonu līmenis mēnešreižu sākumā vai arī citi ar menstruālo ciklu saistītie hormoni, kuri cikla laikā mainās. Tas īpaši attiecas uz sievietēm, kurām migrēna sākas tikai pirmajā vai otrajā menstruālās asiņošanas dienā.

Tā dēvētā “menstruālā migrēna” var būt smagāka, salīdzinot ar migrēnu citās mēneša dienās, tāpēc ar lēkmes ārstēšanu noteikti nevajadzētu kavēties. Ja bezrecepšu zāles nav efektīvas, ārsts var izrakstīt recepšu medikamentus, kas būs efektīvāki. Ar ārstu varat izrunāt arī citas ārstēšanas iespējas.

Galvassāpes un kontracepcija

Lielākajai daļai sieviešu hormonālā kontracepcija, kā, piemēram, kombinētie pretapaugļošanās līdzekļi (tabletes, plāksteri, riņķi un injekcijas), ir droši. To pašu var attiecināt uz sievietēm ar migrēnu. Daudzas sievietes atzīst, ka kombinētie hormonālie kontracepcijas līdzekļi neietekmē viņu galvassāpes; reizēm, tieši otrādi, palīdz tās mazināt.

Tomēr galvassāpes var būt šo zāļu blakusparādība; vairumā gadījumu tās mazinās dažu mēnešu laikā pēc hormonālo kontracepcijas līdzekļu uzsākšanas, organismam adaptējoties. Galvassāpes reti ir iemesls, lai pārtrauktu kontracepcijas lietošanu.

  • Ja pirms kombinēto hormonālo kontracepcijas līdzekļu lietošanas ir bijusi migrēna bez auras, iespējams, pamanīsi, ka migrēnas lēkmes tagad piemeklē no zālēm brīvajos periodos, kad hormonu līmeņa pazemināšanās izraisa “zāļu atcelšanas” asiņošanu, līdzīgu menstruālajai asiņošanai. Arī estrogēnu līmeņa krišanās var izraisīt migrēnas lēkmi, līdzīgi kā tas notiek normāla menstruālā cikla laikā.
  • Taču, ja ir migrēna ar auru, kombinētos hormonālos kontracepcijas līdzekļus nevajadzētu lietot. Šajos kontracepcijas līdzekļos atrodamie estrogēni var palielināt insulta risku. Lai gan sievietēm, jaunākām par 50 gadiem, risks ir ļoti zems, šajā gadījumā būtu jāizvēlas cita kontracepcijas metode.
  • Savukārt, ja ir migrēna bez auras, bet, sākot lietot kombinētos hormonālos kontracepcijas līdzekļus, tā mainās uz migrēnu ar auru, šī kontracepcija nekavējoties jāpārtrauc un jāmeklē medicīniskā palīdzība. Kontracepcijas metodes, kas satur tikai progestagēnu (tabletes, implanti, injekcijas un intrauterīnās sistēmas), nepalielina insulta risku.

Galvassāpes, grūtniecība un barošana ar krūti

Par laimi, vairums sieviešu atzīst, ka galvassāpes grūtniecības vēlākajos mēnešos mazinās. Biežāk to novēro sievietēm, kurām ir migrēna bez auras, un šis ieguvums var turpināties arī laikā, kamēr mazulis tiek barots ar krūti.

Sievietēm, kurām pirms grūtniecības iestāšanās ir bijusi migrēna ar auru, visdrīzāk, lēkmes turpināsies arī grūtniecības laikā. Savukārt, ja sieviete ar migrēnu pirmo reizi saskaras tieši grūtniecības laikā, liela iespējamība, ka tā būs migrēna ar auru.

Tomēr grūtniecības pirmajos mēnešos galvassāpes mēdz pastiprināties.

  • Slikta dūša. Viens no iemesliem ir tas, ka slikta dūša grūtniecības dēļ var būt traucēklis pilnvērtīgai ēdiena un šķidruma uzņemšanai, tādējādi samazinot cukura līmeni asinīs un izraisot dehidratāciju. Ja grūtniecības laikā jācīnās ar sliktu dūšu, centies ēst mazas, bet regulāras un ogļhidrātiem bagātas maltīšu porcijas un dzert daudz šķidruma.
  • Nogurums. Lai izvairītos no pārmērīga noguruma, ļoti svarīga ir pietiekama un pilnvērtīga atpūta. Galvassāpju atvieglošanai ārsta uzraudzībā var izmēģināt arī akupunktūru, bioloģiskās atgriezeniskās saites metodi (biofeedback) un citas relaksācijas tehnikas.

Nav pierādījumu, ka galvassāpēm, arī migrēnai (ar vai bez auras) ir kāda tieša ietekme uz grūtniecības procesu un bērniņa attīstību. Taču noteikti jāpārliecinās, ka izvēlētā galvassāpju ārstēšana un lietotie medikamenti ir gaidāmajam bērnam droši. Līdz šim (ja runā par drošību grūtniecības un krūts barošanas laikā) pārbaudītas ir tikai dažas zāles. Paracetamols, ja lietots pareizi, ir atzīts par drošāko medikamentu kā grūtniecības, tā krūts barošanas laikā. Tomēr ir arī citas zāles, ko drīkst lietot ārsta uzraudzībā. Ja jūti, ka grūtniecības laikā galvassāpju dēļ rodas vajadzība lietot citas zāles, vispirms konsultējieties ar savu ārstu.

Galvassāpes, menopauze un menopauzes hormonu terapija (MHT)

Tuvojoties menopauzei, olnīcas sāk izstrādāt arvien mazāk un mazāk estrogēna. Šajā hormonālo svārstību laikā migrēna un citas galvassāpes nereti kļūst spēcīgākas un biežākas. Lielākajai daļai sieviešu situācija nomierinās pēc menopauzes iestāšanās, visticamāk, tāpēc, ka hormonālās svārstības beidzas un estrogēni nostabilizējas zemākā līmenī.

Lēmumu – lietot MHT vai nē – var pieņemt neatkarīgi no galvassāpēm. Atšķirībā no mākslīgajiem estrogēniem, kas atrodami kontracepcijas līdzekļos, pētījumi liecina, ka MHT saturošie dabiskie estrogēni nepalielina insulta risku sievietēm, kurām ir migrēna ar auru.

Migrēna var pastiprināties, MHT lietojot iekšķīgi, bet mazināties – MHT lietojot ārīgi, piemēram, plākstera, aerosola vai gela veidā. Pārāk liela estrogēnu deva var izraisīt migrēnas auru; tādā gadījumā vajadzētu lietot mazāku devu. Neatkarīgi no MHT veida, neizdari pārsteidzīgus secinājumus – pirmo trīs mēnešu laikā organismam jāpierod pie hormonu izmaiņām.

Galvassāpes un histerektomija

Histerektomija (dzemdes izņemšana) nepalīdz atvieglot hormonālās galvassāpes. Normāls menstruālais cikls notiek, pateicoties procesiem vairākos atšķirīgos ķermeņa orgānos – smadzenēs, olnīcās, dzemdē. Dzemdes izņemšanai ir salīdzinoši maza ietekme uz hormonālajām pārmaiņām.

Ja šķiet, ka galvassāpes pastiprinās tieši hormonālo pārmaiņu periodos, pirmais, ko vajadzētu darīt – LEJUPIELĀDĒT un sākt pildīt galvassāpju dienasgrāmatu, kur jāatzīmē katru menstruāciju pirmās dienas datums, kā arī to, kad bijušas galvassāpes. Pēc dažiem mēnešiem varēsi ieskatīties pierakstos un, iespējams, ieraudzīt kādas sakarības – hormoniem ir vai nav svarīga ietekme uz tavām galvassāpēm.

Neaizmirsti meklēt, kādi vēl varētu būt iespējamie galvassāpju cēloņi. Pat ja migrēnas lēkmes ir saistītas ar hormonālajām pārmaiņām, nevar līdz galam izslēgt, ka galvassāpes ietekmē vēl arī citi apstākļi. Apzinoties potenciālos trigerus, būs lielāka iespēja no tiem izvairīties.

Kad sākas galvassāpes, sevišķi migrēna, nekavējieties ar medikamentu lietošanu: jo vēlāk tie tiek lietoti, jo mazāk iedarbīgi tie var būt. Ja lietotie medikamenti nav pietiekami efektīvi un galvassāpju dēļ nespējat turpināt savas ierastās dienas gaitas, dodieties pie ārsta un apspriediet citas galvassāpju ārstēšanas iespējas. Paņemiet līdzi arī aizpildītu galvassāpju dienasgrāmatu.

Izlasi arī citus rakstus, ja vēlies uzzināt vairāk par migrēnu, tās veidiem, cēloņiem un kontrolēšanas veidiem!

17.02.2021.