Dzelzs mūsu organismā – hēma un nehēma

Cilvēka organisma pienācīgai funkcionēšanai ik dienas nepieciešamas gan makrouzturvielas – ogļhidrāti, olbaltumvielas un tauki –, gan mikrouzturvielas – vitamīni un minerālvielas. Nepieciešamo minerālvielu vidū ir arī dzelzs. Organismā tā nepieciešama relatīvi nelielā daudzumā, taču dzelzs funkcijas ir ne mazāk nozīmīgas organisma adekvātai darbībai, cilvēka veselībai un labsajūtai.

Kāda ir dzelzs nozīme organismā

Apmēram divas trešdaļas no visas organismā esošās dzelzs atrodas hemoglobīnā, sarkanajos asinsķermenīšos esošajā proteīnā, kura galvenā funkcija ir skābekļa transportēšana no plaušām uz audiem, kā arī ogļskābās gāzes nogādāšana no audiem uz plaušām. Citiem vārdiem sakot – hemoglobīns nodrošina gāzu apmaiņu organismā. Tomēr tā nav vienīgā dzelzs funkcija; tā nepieciešama arī:

  • Imūnsistēmas darbībai cīņā pret baktērijām un vīrusiem;
  • Veselīgu šūnu, ādas, nagu un matu nodrošināšanai.

Kā noteikt, vai organismā pietrūkst dzelzs

Lai gan nepieciešamās dzelzs daudzums organismā nav izteikti liels, tā trūkums organismā nav retums. Protams, nepieciešamais dzelzs daudzums ir atkarīgs no cilvēka dzimuma, vecuma un vispārējās veselības, taču ikkatram jāpiedomā, lai organisms to saņemtu.

Dažas no tipiskākajām pazīmēm, kas norāda uz to, ka dzelzs organismā nav pietiekamā daudzumā

Biežāk

  • Vispārējs nogurums;
  • Vājums;
  • Reibonis;
  • Aizdusa,
  • Galvassāpes;
  • Bāla āda.

Retāk

  • Sašķēlušies nagi;
  • Piepampusi mēle;
  • Kāju tirpšana;
  • Vēlme ēst to, kas nav ēdiens - visbiežāk: zemi, mālu vai ledu.

Dzelzs un grūtniecība

Nepietiekams dzelzs daudzums organismā jo īpaši bieži novērojams grūtniecēm. Sievietēm reproduktīvajā vecumā ieteicamais uzņemtās dzelzs daudzums dienā ir apmēram 18 miligramu, taču grūtniecēm – vismaz 27 miligrami. Tomēr rekomendētais dzelzs daudzums ir vēl lielāks – no 30 līdz 60 miligramiem dienā. Grūtniecības laikā sievietes asinsapgāde pieaug par apmēram 50 procentiem, tāpēc arī ikdienā nepieciešamās dzelzs daudzums palielinās. Šajā periodā gāzu apmaiņa organismā, kas ir viena no dzelzs funkcijām, ir jo īpaši svarīga, lai nodrošinātu gaidāmo mazuli ar nepieciešamo skābekļa daudzumu, kas nepieciešama pilnvērtīgai attīstībai.

Ja mātes organismā dzelzs nav pietiekamā daudzumā, tas var rezultēties ar priekšlaicīgām dzemdībām, kā arī ar pazeminātu jaundzimušā svaru. Grūtnieču vidū īpaši piesardzīgām jābūt tām topošajām māmiņām, kas:

  • Ir gaidībās ar vairāk nekā vienu bērnu;
  • Nav ieturējušas pietiekami lielu pauzi starp divām grūtniecībām;
  • Piedzīvojušas spēcīgas mēnešreizes pirms grūtniecības iestāšanās;
  • Regulāri piedzīvo sliktu dūšu no rīta.

Šie faktori būtiski ietekmē to, cik daudz dzelzs nepieciešama grūtnieces organismam.

Kā uzņemt dzelzi

Gan makrouzturvielas, gan mikrouzturvielas cilvēki ikdienā uzņem ar uzturu, tāpēc svarīgi pievērst uzmanību tam, ko likt uz šķīvja katrā ēdienreizē. Skaidrs, ka lielisks dzelzs avots uzturā ir sarkanā gaļa, tomēr maldīgs ir pieņēmums, ka dzelzi iespējams uzņemt tikai un vienīgi ēdot gaļu. Lai ieviestu dažādību savā ēdienkartē, kā arī parūpētos, lai tiek uzņemta dzelzs, ieteicams uzņemt gan dzīvnieku izcelsmes, gan augu valsts produktus.

  • Ar dzelzi bagātākie dzīvnieku valsts produkti ir jūras veltes, jo īpaši austeres, kuru sastāvā ir mazāk piesātināto taukskābju nekā gaļā.
  • Ja tomēr izvēlies atteikties no dzīvnieku valsts produktiem, dzelzs avotus meklē augu valsts produktos – dažādu veidu pupiņās, turku zirņos, kvinojā, lēcās, auzās un ķirbju sēklās.

Tomēr, plānojot uzturu un pievēršot uzmanību uzņemtajam dzelzs daudzumam ikdienā, nevajadzētu aizmirst to, ka pastāv atšķirīgi dzelzs veidi, kas nebūt nav vienlīdzīgi.

Hēma dzelzs un nehēma dzelzs – kādas ir atšķirības?

Pārtikas dzelzi var iedalīt divās lielās grupās – hēma dzelzs un nehēma dzelzs. Kādas ir galvenās atšķirības?

HĒMA DZELZS

NEHĒMA DZELZS

Kur sastopama

Dzīvnieku valsts produktos, piemēram, gaļā, zivīs un jūras veltēs

Augu valsts produktos, piena produktos (ļoti mazās devās) un olās.

Cik labi spējam uzņemt

Cilvēka organisms daudz labāk spēj uzņemt hēma dzelzi, tāpēc organismā uzsūcas apmēram 20-40% no uzņemtās hēma dzelzs.

Nehēma dzelzs organismam nav tik pieejama, tāpēc uzsūcas tikai 1-10% no visas uzņemtās nehēma dzelzs.

Kas ietekmē uzsūkšanos organismā

Hēma dzelzi daudz mazāk nekā nehēma dzelzi ietekmē jau esošās dzelzs rezerves organismā.

Hēma dzelzs uzsūkšanos organismā neietekmē citas vielas, kas uzņemtas ar uzturu.

Papildus jāuzņem C vitamīns un gaļa – tie palīdzēs nehēma dzelzij labāk uzsūkties.

Jāizvairās no fitātiem un polifenoliem, kas sastopami daudzos augļos, dārzeņos un graudaugos – tie kavē nehēma dzelzs uzsūkšanos.

Vai uztura bagātinātājs ar dzelzi palīdzēs?

Lai neapjuktu ikdienas uztura plānošanā, bet parūpētos par to, lai dzelzs organismā netrūktu un organisms būtu vesels, kā arī spētu adekvāti funkcionēt, ieteicams izvēlēties un ik dienas lietot kādu uztura bagātinātāju, kura sastāvā ir dzelzs.

Dzelzs deficītu var mazināt ar dzelzi saturošiem uztura bagātinātājiem. Tomēr tie uzsūcas tikai 1-10% no uzņemtā preparāta. “Liekās” (neabsorbētās) dzelzs dēļ tie mēdz kairināt kuņģi un zarnu traktu.

GlobiFer ir pirmās tabletes Latvijā, kas bagātinātas ar hēma dzelzi. Hēma dzelzs ir dabiskas izcelsmes, no hemoglobīna. GlobiFer labi uzsūcas organismā – apmēram 15-45; līdz ar to nav nepieciešams lietot lielas devas. Šis uztura bagātinātājs nerada daudz “liekās” dzelzs, tādēļ blakusparādības –vemšana, aizcietējums, slikta duša un sāpes vēderā, ir daudz retāk.

Veselā miesā – vesels gars. Šis sentēvu teiciens pavisam noteikti ir patiess, jo tikai tad, ja parūpējamies par savu ķermeni, sniedzot visu tam nepieciešamo, varam ar skaidru un priecīgu prātu nodoties ikdienas darbiem. Labu veselību!

16.02.2021.

UZTURA BAGĀTINĀTĀJS. UZTURA BAGĀTINĀTĀJS NEAIZSTĀJ PILNVĒRTĪGU UN SABALANSĒTU UZTURU.