5 sekundes diskomforta sirdsmieram jeb būtiskais par dzemdes kakla vēža skrīningu

5 sekundes diskomforta sirdsmieram jeb būtiskais par dzemdes kakla vēža skrīningu

Saruna ar Dr. Kristīni Pčolkinu, Latvijas Kolposkopijas biedrības vadītāju, Dzemdes kakla vēža izglītības fonda vadītāju. 

Ir ļoti daudz nepatīkamu procedūru, uz kurām sievietes iet, piemēram, vaksācija, lāzerepilācija, injekcijas, ko lieto skaistumkopšanā, permanentais grims utt. Tās ir pat sāpīgas procedūras, bet citoloģijas uztriepes paņemšana tiek veikta ar mazu birstīti un pati procedūra, analīzes paņemšana ilgst piecas sekundes. Analīžu paņemšanas birstīte ir piecas reizes jāapgriež ap savu asi, lai varētu to ielikt trauciņā un nosūtīt uz laboratoriju. Tās ir piecas sekundes diskomforta reizi trīs gados, lai mēs pārliecinātos, ka viss ir kārtībā un varētu dzīvot mierīgi, laimīgi, audzināt bērnus, mazbērnus un priecāties par dzīvi.

Analizes

Kad vislabāk doties pie ginekologa uz vizīti, lai veiktu dzemdes kakla vēža skrīninga pārbaudi?

Vizīti nevajadzētu ieplānot mēnešreižu laikā. Ideālā variantā vismaz nedēļu pirms analīzes paņemšanas nedzīvot dzimumdzīvi, kā arī nelietot medikamentus, kas jāievada makstī, neveikt maksts skalošanu. Ja paciente, kas nebūs ievērojusi šos nosacījumus, atnāks uz vizīti, mājās noteikti nesūtīsim, tomēr tas var būtiski izmainīt citoloģiskās analīzes precizitāti.

Vai ir kādi ierobežojumi pēc ginekologa vizītes?

Nav absolūti nekādu ierobežojumu, ja tā ir tikai citoloģiskās uztriepes vai cilvēka papilomas vīrusa analīzes paņemšana. Ja veic arī kolposkopiju, kuras laikā tiek paņemts mazs audu gabaliņš, ko sauc par biopsiju, tad ir citādi. Pēc biopsijas paņemšanas 2–3 dienas nedrīkst lietot tamponus, dzīvot dzimumdzīvi, karsēties pirtī vai vannā, peldēt baseinā vai kādā citā ūdenstilpnē.

Kā var saņemt atbilžu rezultātus un kas tos izskaidro?

Lielākoties ir pieņemts tā, ja viss ir kārtībā, tad sieviete netiek traucēta, bet, ja ir nepieciešamība veikt papildus izmekējumus, tad visbiežāk sievietei zvana personīgi. Vislabāk ir pārliecināties par rezultātu saņemšanas kārtību katrā iestādē atsevišķi un vienoties par to ar savu ārstu. Ja netiek rekomendēts savādāk, tad droši gaidiet nākamo uzaicinājuma vēstuli un nav nekādas vajadzības veikt citoloģijas analīzi katru gadu. Protams, jebkurai sievietei ir tiesības saņemt informāciju, kādi ir analīžu rezultāti, zvanot uz ārsta praksi, vai uzzināt savu analīžu rezultātus klātienē.

Ja savu analīžu rezultāti tiek apskatīti laboratorijas mājaslapā vai datamed, tur, iespējams, būs kāds komentārs. Piemēram: “gaidiet nākamo uzaicinājumu” vai arī “nākamā citoloģijas uztriepe jāveic pēc viena gada”, vai “jāveic kolposkopija”.

Kāds ir nākamais solis, kas sievietei jāveic, ja ir konstatētas izmaiņas dzemdes kakla gļotādā un/vai pozitīvs CPV tests?

Jūsu ārsts rekomendēs veikt kolposkopiju pie sertificēta kolposkopijas speciālista. Plašāka informācija par kolposkopiju un par metodēm, kas tiek izmantotas, ja ir nepieciešama speciāla ārstēšana: https://www.kolposkopija.lv/kolposkopija.

Ko savā labā var darīt sieviete, kurai ir atklāts CPV, bet ir nogaidošā taktika līdz nākamajai pārbaudei?

Ievērot veselīgu dzīvesveidu, nesmēķēt, mazināt stresu/pārslodzi, jo tas nopietni ietekmē imunitātes spēju aizsargāt sava organisma šūnas.

Fizioloģiski sievietēm notiek epitēlija transformācija – ir glandulārais jeb cilindriskais epitēlijs, kas ir dzemdes kakla kanālā, bet dzemdes kaklu klāj plakanais epitēlijs. Šūnu transformāciju sauc par reepitelizāciju, kā rezultātā plakanais epitēlijs, kas ir makstī (tāds ir arī mutē), lēnām pārņem glandulāro epitēliju. Tā robeža, kur satiekas glandulārais ar plakano epitēliju, ir vieta, kur visbiežāk vīruss iekļūst šūnā caur mikrotraumu vai mikrobrūci. Tā ir vieta, no kuras var attīstīties bojājums.

Savā praksē balstos uz pētījumiem, tālab gadījumā, kad kolposkopijā ir pierādītas vieglas pakāpes šūnu izmaiņas, bieži rekomendēju lietot Papilocare vaginālo gēlu. Tas pašreiz ir vienīgais pētījumos pierādītais līdzeklis, kas veicina reepitelizāciju dzemdes kaklā, kā rezultātā tiek veicināta ātrāka bojājuma dzīšana. Šim līdzeklim ir pieejami pārliecinoši pētījumi, kas ir pierādījuši efektivitāti, – 88 % gadījumu augsta riska CPV pozitīvām pacientēm pēc sešu mēnešu ārstēšanas ar gēlu bija vērojama bojājumu samzaināšanās vai pat izzušana. Pašreiz ir pieejami dati no PALOMA pētījuma, un, neskatoties uz pašreizējiem pierādījumiem, pētījumi turpinās daudzās pasaules valstīs.

Arī savā praksē esmu redzējusi labus rezultātus, kad gados jaunām sievietēm, kurām ir CIN 1, kas ir vieglas pakāpes šūnu bojājums, lietojot šo gēlu regulāri, pusgadu, ir vērojams bojājuma samazinājums, bet pēc gada bieži vien izzūd vispār. Tas pie noteikuma, ja to lieto tā, kā norādīts instrukcijā, bez savas improvizācijas. Gados jaunām sievietēm ar vieglas pakāpes maksts bojājumu, lietojot Papilocare, maksts bojājums var samazināties un izzust, bet tas nav pētījumu mērķis, bet gan kā papildus pozitīva atradne. Šis preparāts ir labi panesams un savā praksē esmu redzējusi tikai vienu gadījumu, kad sieviete ir izjutusi ilgstošu maksts diskomfortu, kā sausuma sajūtu, kas varētu būt alerģsika reakcija pret kādu no līdzekļa sastāvdaļām. Tomēr arī no gados vecākām sievietēm nav bijušas sūdzības (nereti viņām ir maksts sausums menopauzes dēļ), bet, lietojot Papilocare, ir pat otrādi – liels komforts, jo tur ir aminoskābes, laktobaktērijas, hialuronskābe. Tas viss ir vajadzīgs jebkurai gļotādai un ādai. Un arī augu valsts ekstrakti, kas ir pierādījuši savu efektivitāti cīņā ar CPV. Uzzini vairāk https://papilocare.lv/.

Sievietesveseliba.lv aicina iepazīties ar detalizētu un droši ticamu informāciju Latvijas Kolposkopijas biedrības mājaslapā.

Izplatītākie mīti par dzemdes kakla vēzi: https://www.kolposkopija.lv/miti-un-fakti .

Par dzemdes kakla vēža skrīningu, kā arī to, kādi ir iespējamie citoloģisko uztriepju atbilžu varianti un taktika dažādu atbilžu gadījumā: https://www.kolposkopija.lv/dzemdes-kakla-veza-skrinings .

Uzzini vairāk arī par vakcināciju pret CPV: https://www.kolposkopija.lv/informacija-par-vakcinaciju-pret-cilveka-papilomas-virusu.

17.01.2024.