Valsts apmaksāta medicīniskās apaugļošanas programma

Ja ir noteikta diagnoze “neauglība”, ir pieejams atbalsts – valsts apmaksāta medicīniskās apaugļošanas programma, kurai var pieteikties sievietes līdz 40 gadu vecumam (ieskaitot).

Šajā rakstā uzzināsi:

 • kādu valsts atbalstu var saņemt diagnozes “neauglība” gadījumā;
 • kā šim atbalstam pieteikties;
 • kas ir medicīniskā apaugļošana un kādi ir tās norises posmi.

Kā precizēts Nacionālā veselības dienesta mājas lapā:

”Tas nozīmē, ka pacientei, piemēram, 40 gadu un divu mēnešu vecumā ir tiesības uzsākt valsts apmaksāto olšūnu stimulāciju ar medikamentiem un turpināt to līdz embrija transfēram”.

Kādu neauglības ārstēšanas atbalstu sniedz valsts

Ja grūtniecība neiestājas, noteikti nevajadzētu gaidīt, ka viss atrisināsies pats no sevis! Ir jārīkojas un iespējami laicīgi jādodas pie ginekologa-reproduktologa.

Medicīniskās apaugļošanas programmas ietvaros no valsts līdzekļiem tiek apmaksāti šādi pakalpojumi:

 • Neauglības diagnostika;
 • Neauglības speciālistu konsultācijas;
 • Nepieciešamie izmeklējumi;
 • Kompensējamās zāles.

Jāpiemin, ka pacienta līdzmaksājums par katru ārsta konsultāciju ir 4,00 EUR. Līdzmaksājums 21,00 EUR ir arī par olnīcas punkciju olšūnu aspirācijai, sēklinieku biopsiju, embrija pārstādīšanu. Papildus informāciju skatiet: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/media/9491/download?attachment.

Kā pieteikties valsts apmaksātai palīdzībai

1. Dodies pie ginekologa / urologa, lai veiktu izmeklējumus

Pirmais solis ir noteikt neauglības iemeslus, veikt nepieciešamos izmeklējumus un uzstādīt diagnozi. Lai šos izmeklējumus varētu veikt ar valsts atbalstu, ir jāvēršas pie ārsta – ginekologa vai urologa, kuram ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu (skati www.rindapiearsta.lv). Ginekologs ir tiešās pieejamības ārsts un nosūtījums no ģimenes ārsta nav nepieciešams. Vīriešiem ir nepieciešams nosūtījums, lai apmeklētu urologu.

2. Dodies pie ginekologa / urologa, lai veiktu izmeklējumus

Jāpiesakās konsultācijai pie neauglības speciālista vienā no sešām neauglības ārstēšanas klīnikām, ar kurām Nacionālais Veselības dienests (NVD) ir noslēdzis līgumu par valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru veikšanu:

 • Reproduktīvās medicīnas centrs Embrions
 • Klīnika EGV
 • Klīnika IVF RIGA
 • Privātklīnika “Jūsu ārsti”
 • AVA Clinic
 • My Clinic Riga
 • Northway klīnika

3. Centralizētā gaidīšanas rinda

Klīnikā jāreģistrējas centralizētajā rindā valsts apmaksātai medicīniskās apaugļošanas procedūrai. Brīdī, kad sievietei būs pienākusi viņas kārta, NVD pa e-pastu nosūtīs uzaicinājumu pakalpojuma saņemšanai.

 • Neatkarīgi no tā, kurā klīnikā sieviete ir stājusies rindā, viņa pakalpojumu var saņemt jebkurā no sešām neauglības klīnikām.

Ja mainījušies plāni!

Ja neauglības ārstēšana vairs nav aktuāla, var atteikties no vietas rindā, rakstot iesniegumu NVD portālā www.latvija.lv. Rindas kārtu nodot citai personai nav iespējams. Tāpat nav iespējams atlikt vietu rindā un pagarināt laiku, kad tiek veikta medicīniskā apaugļošana.

Ja procedūra netiek veikta 6 mēnešu laikā pēc NVD uzaicinājuma saņemšanas, sieviete no vietas rindā automātiski tiek izslēgta. Pēc atteikšanās iespējams reģistrēties rindā atkārtoti kādā no iepriekš norādītajām sešām klīnikām.

Medicīniskās apaugļošanas posmi

 1. Vispirms notiek olnīcu medikamentoza stimulācija. Sievietei 1 x dienā aptuveni 10 dienas jāinjicē hormonu preparāti. Olnīcu stimulācijas mērķis ir panākt nevis viena, bet gan vairāku folikulu augšanu, vairāku olšūnu izveidošanos un nobriešanu.
 2. Kad folikuli nobrieduši, intravenozās narkozes laikā notiek olnīcu punkcija, proti, caur maksti sonogrāfijas kontrolē ar adatu tiek nopunktēti folikuli, atsūkts to saturs, un embriologs šajā saturā atrod olšūnu.
 3. Šim posmam seko olnīcas apaugļošana ar metodi, kas konkrētajam pacientam ir efektīva. Tā var būt intracitoplazmatiska spermatozoīda injekcija vai olšūnu inseminācija ar spermatozoīdiem ar inkubācijas periodu.
 4. Visbeidzot notiek embrija ievadīšana sievietes organismā.

Gadījumā, ja pirmā medicīniskās ārpusķermeņa apaugļošanas procedūra izrādās neveiksmīga, sieviete to var veikt atkārtoti, jo valsts apmaksā līdz divām medicīniskās apaugļošanas procedūrām.

Informācijas avots: http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/668-mediciniska-apauglosana

26.02.2021.