Seksuālā un reproduktīvā veselība pandēmijas laikā

Mēs dzīvojam nepieredzētos laikos – Covid-19 pandēmija radījusi vispasaules apjukumu. Stresa apstākļos mēdzam piemirst par galveno – savu fizisko un garīgo veselībai, taču tieši tas ir laiks, kad tam vajadzētu pievērsties pastiprināti, tostarp arī seksualitātes jautājumiem. Raksts tapis sadarbībā ar reproduktīvās veselības specālisti profesori Guntu Lazdāni.

Šajā rakstā uzzināsi:

  • kas ir pētījums I-SHARE;
  • vai pandēmijas laikā esam piemirsuši par cilvēka neatņemamu sastāvdaļu – seksualitāti;
  • grūtniecība un dzemdības pandēmijas laikā.

I-SHARE – pētījums par seksuālo un reproduktīvo veselību

Latvija kopā ar vēl 32 valstīm vasarā veica pētījumu, lai noskaidrotu, kā pandēmija ietekmējusi seksuālo un reproduktīvo veselību un pāru attiecības. Pētījuma I-SHARE (International Sexual Health and Reproductive Health Survey in the time of COVID-19) rezultāti tiks prezentēti gada nogalē kopā ar rekomendācijām politikas veidotājiem un to īstenojošām institūcijām.

RSU Sabiedrības veselības institūta direktore profesore Gunta Lazdāne atzīst, ka līdzās pandēmijas ietekmei uz ekonomiku tā ļoti būtiski ir skārusi attiecības ģimenē, seksuālo dzīvi, ģimenes plānošanu, kontracepcijas lietošanu un veicinājusi vardarbības pieaugumu. Tomēr izdarīt vienotus un vispārinātus secinājumus nevar, jo cilvēki mums līdzās ir dažādi un Covid-19 ietekme uz viņiem arī var būt citāda. Profesore G. Lazdāne ir gandarīta, ka šim jautājumam tiek pievērsta pienācīga uzmanība:

“Man ir liels prieks veikt pētījumu valsts pētījumu programmas (VPP) ietvaros par sabiedrības veselības nopietnu komponentu – seksuālo un reproduktīvo veselību. Tas, ka šī joma ir iekļauta VPP, apliecina, ka politikas veidotāji saprot, ka seksuālā un reproduktīvā veselība mums ir svarīga. Jo bieži varam dzirdēt arī atrunu, ka mums taču ir Covid-19, mums ir „karš”, bet jūs te ar savu seksu.”

Cilvēks ir seksuāla būtne, seksuālā dzīve ir ļoti svarīga mūsu dzīves sastāvdaļa. To nedrīkst atstāt novārtā.

Grūtniecība un medicīniskās palīdzības pieejamība

Šobrīd  reproduktīvās veselības jomā svarīgākās tēmas ir ģimenes plānošana, kontracepcijas līdzekļu pieejamība un lietošana. Tomēr tikpat nopietni jādomā par grūtniecības norisi un mātes mirstību pandēmijas laikā.

Pētījumā I-SHARE modelētas dažādas ar šo tēmu saistītas situācijas 132 zemu un vidēju ienākumu valstīs (pie kurām, par laimi, Latvija nepieder):

  • Par 10% samazinās ilgstoši lietojamo kontracepcijas medikamentu lietošana. Tā rezultātā būs vairāk nekā 15 miljoni neplānotu grūtniecību.
  • Nebūs pieejama arī aprūpe grūtniecēm un jaundzimušajiem, un ir izskaitļoti aptuveni 28 000 mātes nāves gadījumu.
  • Satraucoši ir arī prognozētie dati par abortu, jo varētu būt nepieejams aborts drošos apstākļos ar pārbaudītām mūsdienīgām metodēm, un tas var beigties ar vairāk nekā 3 miljoniem nedrošu abortu un vismaz 1000 sieviešu nāvi.

Vienlaikus pandēmija aktualizē jau tā sensitīvo jautājumu par vardarbību ģimenēs, lielākoties pret sievieti, bet vardarbība savstarpējās attiecībās skar arī vīriešus, jo tā ne vienmēr ir fiziska. Tā var būt arī emocionāla un ekonomiska vardarbība. Šie dati, lai arī tieši nav pielīdzināmi Latvijas situācijai, liek domāt, kā mēs no šīs situācijas varētu iziet labāk.

Tabu tēma un izglītības trūkums

  • Seksualitāte, reproduktīvā veselība un arī kontracepcija nav aktuālākās tēmas mūsu politikas veidošanā, kaut gan tās tiešā veidā ietekmē valsts ekonomiskos rādītājus un nodokļu ieņēmumus.
  • Vienlaikus arī sabiedrībā par to runā salīdzinoši maz, jo tā joprojām ir tabu tēmu sarakstā.

I-SHARE veiktajā aptaujā no Latvijas piedalījās 1173 respondenti: 88% no aptaujātajiem bijušas sievietes, bet tikai 12% – vīrieši. Tas pierāda to, ka sabiedrībā vēl valda uzskats, ka ģimenes plānošana un kontracepcija ir tikai sievietes atbildība.

“Mums nav izglītības šajā jomā. Skolās šādu stundu nav, bet ģimenēs par to negrib vai neprot runāt. Joprojām ir dzirdami argumenti – laikos, kad mēs augām, par to nestāstīja,
kāpēc lai tagad būtu citādi.”

Tā skaidro G. Lazdāne un papildina, ka viens no galvenajiem pētījuma secinājumiem saistās tieši ar seksuālo izglītību. Dzimumaudzināšanai ir ļoti liela nozīme ne tikai meiteņu veselības saglabāšanā un veicināšanā, bet arī zēnu attieksmes veidošanā pret šiem jautājumiem. Vēl jo vairāk šajā laikā, kad visapkārt ir tik daudz pretrunīgas informācijas, jāveido skaidra un saprotama komunikācija ar sabiedrību.

Kontracepcija ģimenes plānošanā pandēmijas laikā

Aptaujas respondenti atzīst, ka visbiežāk kā kontracepcijas metodi izvēlas prezervatīvu. Hormonālās metodes lietoja 13,8%, hormonālo spirāli 6,9% un gandrīz 23% – pārtraukto dzimumaktu. Dabiskās kontracepcijas metodes lieto vairāk par 14% respondentu, bet to efektivitāte (aizsardzība pret neplānotu grūtniecību) ir zemāka nekā mūsdienīgām metodēm.

Uz jautājumu, vai pandēmija ietekmējusi grūtniecības plānošanu, G. Lazdane atbild:

“Pagaidām par to vēl ir grūti spriest, jo Covid-19 ekspozīcija nav bijusi ļoti ilga. Lielākoties cilvēki domā par bērniņu un plāno grūtniecību tad, kad jūtas salīdzinoši droši, tāpēc šis rādītājs var būt gan ar plus, gan mīnus zīmi.”

Vienlaikus aptauja liecina, ka 20% respondentu atzīst, ka seksuālā aktivitāte tomēr samazinās. Viena trešdaļa no pāriem, gan vīrieši, gan sievietes, atzīmē, ka ir vairāk spriedzes. Daļai sieviešu samazinās apmierinātība ar seksuālo dzīvi, kamēr vīriešiem šis faktors īpaši nemainās. Vienlaikus nesamazinās seksuālās partnerattiecības ārpus ģimenes tiem, kuriem tādas ir.

Dzemdības pandēmijas laikā vai vispār nedzemdēt

Lēmumu par kontracepciju nevajag atlikt uz rītdienu, jo rīt nekas nemainīsies. Izmantojiet efektīvus ilgtermiņa kontracepcijas līdzekļus, lai gadījumā, ja grūtniecība nav plānota,
neiedzīvotos vēl papildu problēmās, ko tāpat mums visiem
radījusi Covid-19 pandēmija.

Rezumē profesore G. Lazdāne un piebilst, ka var rasties sarežģījumi, ja sievietei ir neplānota grūtniecība un viņa vēlas to pārtraukt, bet ir bijusi saskarsmē ar Covid-19 vai jābūt pašizolācijā.

Gadās, kad ārsti saka: “Izārstēsiet Covid-19, un tad nāciet atkal.” Daudzviet tas ļāvis attīstīties telemedicīnai ne tikai konsultāciju jomā, bet arī, piemēram, piedāvājot sievietēm konsultācijas par medikamentozā aborta tēmu. Ja pāris ir reproduktīvā vecumā, bet bērnus vairs nevēlas, ieteicams pašlaik tomēr izvēlēties atgriezeniskas kontracepcijas metodes, jo pēc ķirurģiskām manipulācijām reprodukcija dabiskā ceļā praktiski nav iespējama.

Savukārt tiem, kas vēlas laist pasaulē bērnus, nav citu rekomendāciju kā mīlestība, pozitīvas emocijas, veselīgas seksuālās attiecības, pilnvērtīgs uzturs, fiziskās aktivitātes. Vienkāršas lietas, kuras palīdz gan grūtniecības plānošanā, gan cīņā pret Covid-19.

Kā pandēmija ir ietekmējusi sieviešu seksuālo un reproduktīvo veselību?

https://www.youtube.com/watch?v=rZib_z7Ex2c

Vai pandēmija ir ietekmējusi sieviešu lēmumus par grūtniecību?

https://www.youtube.com/watch?v=aXHk7TocEZ0

26.02.2021.