Kā rīkoties, ja iestājusies neplānota grūtniecība?

Katra grūtniecība var būt plānota vai arī neplānota. Ja tā ir neplānota, tad pēc pārdomām un pārrunām, tā var kļūt par vēlamu vai nevēlamu. Lai samazinātu neplānotu un arī nevēlamu grūtniecību skaitu, medicīnas nozare nemitīgi cenšas veikt uzlabojumus un atklājumus kontracepcijas jomā. Ja pāris savstarpēji pārrunā kontracepcijas un grūtniecības jautājumus, tad dzīvē var nākties piedzīvot mazāk satraucošus izaicinājumus. Protams, ne vienmēr visu var paredzēt, bet zināma sagatavošanās var ļaut saglabāt mieru arī neparedzētās situācijās.

Kā izvēlēties piemērotāko kontracepciju?

Mūsdienās kontracepcija ir pāra lēmums, tāpēc ieteicams vienmēr sākt ar atklātu sarunu ar partneri. Jautājumi, kurus ir vērts pārrunāt savā starpā:

  • Kādas kontracepcijas metodes jums ir zināmas?
  • Kādas metodes lietošana jums katram un kopā būtu vispiemērotākā?
  • Kāds ir jūsu nākotnes nodoms par grūtniecību? Vai plānojat to drīzumā, vai vēlaties vēl nogaidīt?
  • Kādi ir jūsu lielākie uztraukumi, izvēloties kādu konkrētu kontracepcijas metodi?

Kontracepcijas metodes izvēle ir sarežģīts lēmums. Tāpēc, lai pārrunātu neskaidros jautājumus un pieņemtu gudru un pārdomātu lēmumu, ir nepieciešams doties pie sava ginekologa. Jautājumi, kurus droši vari vaicāt ginekologam:

  • Kādas ir drošas un efektīvas kontracepcijas metodes?
  • Kuru metodi ārsts rekomendē tieši jums, zinot jūsu dzīvesstilu, slimības vēsturi, nākotnes plānus un citu svarīgu informāciju?
  • Vai ir kādas daudzsološas inovācijas kontracepcijas metožu klāstā?

Ņemot vērā gan jūsu, gan ārsta viedokli, vizītes laikā varat izlemt par divām vai trīs kontracepcijas metodēm, kas šobrīd varētu būt vispiemērotākās tieši jums. Ja esat pastāvīgās attiecībās, kur vēlaties lietot augstas efektivitātes kontracepciju, tad, iespējams, piemērota metode varētu būt kombinētās orālās kontracepcijas tabletes vai intrauterīnā hormonālā sistēma (dzemdes spirāle). Ja drīzumā plānojat ģimenes pieaugu, tad, iespējams, piemērots īstermiņa risinājums varētu būt vīriešu prezervatīvi.

Estetrola labās īpašības

Šobrīd nozares jaunums ir kontracepcijas tabletes, kuras satur estrogēnu – estetrolu. Šī kontracepcija ir pierādījusi uzticamu ovulācijas nomākumu, kas sniedz pārim iespēju justies droši, lai izvairītos no neplānotas grūtniecības. Kā arī stabilu menstruālā cikla kontroli, jo ārpus cikla jeb nevēlama asiņošana tiek novērota reti. Pētījumos ir apstiprināts, ka šī kontracepcija metode ir ar uzlabotu blakusparādību profilu, proti, ir ar labvēlīgu ietekmi gan uz vielmaiņas procesiem, gan līdzīgu vai samazinātu dziļo vēnu trombozes risku. Kontracepcijas tablešu priekšrocība ir to ērtā ikdienas lietošana un pārtraukšana. Ja pāris maina nākotnes nodomus par grūtniecību, tad šī metode ir viegli pārtraucama un nav nepieciešams ilgstoši nogaidīt, lai sāktu plānot grūtniecību, jo ovulācija atjaunojas īsā laikā. Tomēr, ja kāda no kontracepcijas metodēm jūsu pāri neapmierinās pēc dažu mēnešu lietošanas, tad vienmēr pastāv iespēja to mainīt un piemeklēt piemērotāku metodi.

Pie kā vērsties, ja nepieciešama avārijas kontracepcija vai labprātīga grūtniecības pārtraukšana?

Ja ir noticis neaizsargāts dzimumakts vai jūsu ikdienā lietotā kontracepcijas metode izrādījusies neveiksmīga, tad ir vērts atcerēties par avārijas kontracepcijas tabletēm. Avārijas kontracepcija ir bezrecepšu medikaments, kura mērķis ir aizkavēt vai nomākt ovulāciju, lai novērstu apaugļošanos. To rekomendē lietot pēc iespējas ātrāk un ne vēlāk kā 72 stundas pēc neaizsargāta dzimumakta. Tomēr jāņem vērā, ka atkarībā no sievietes cikla dienas avārijas kontracepcija var nenostrādāt un ovulācija var notikt. Tamdēļ avārijas kontracepcija var tikt izmantota tikai kā papildus metode ārkārtas gadījumos.

Ja grūtniecība tomēr ir iestājusies, iespējams, jūs jau pārī pārrunāsiet vai individuāli apdomāsiet tālākās iespējas. Pēc tam vienmēr ir nepieciešams vērsties pie profesionāļa – ginekologa un dzemdību speciālista –, kurš jums spēs dot visskaidrāko rīcības plānu abos variantos. Ja pēc pārrunām un pārdomām izvēlēsieties grūtniecību turpināt, tad varēsiet uzsākt grūtniecības novērošanu un gatavošanos dzemdībām. Ja lemsiet par otru iespēju – labprātīgu grūtniecības pārtraukšanu –, tad ārsts jūs informēs par to, kāda ir grūtniecības pārtraukšanas būtība, kāda negatīva ietekme uz veselību ir šādam lēmumam, kādi izmeklējumi būs jāveic un kā noritēs pats grūtniecības pārtraukšanas process. Pēc grūtniecības pārtraukšanas ārsts atkārtoti konsultēs sievieti par kontracepcijas jautājumiem, lai samazinātu iespējamību šādai nevēlamai situācijai atkārtoties nākotnē.

Mūsdienu sasniegumi un zināšanas medicīnā sniedz mums daudzveidīgas iespējas plānot grūtniecību atbildīgi. Piemērotākās kontracepcijas metodes atrašana kopumā ir kļuvusi par vieglāk veicamu uzdevumu, ja domājam par šo jautājumu savlaicīgi.

Atceries:

  • Katra grūtniecība var būt plānota vai arī neplānota, ja tā ir neplānota, tad pēc pārrunām un pārdomām, tā var kļūt par vēlamu vai nevēlamu.
  • Mūsdienās kontracepcija ir pāra lēmums, tāpēc ieteicams vienmēr sākt ar atklātu sarunu kopā ar partneri.
  • Nozares jaunums ir kontracepcijas tabletes, kuras satur estrogēnu – estetrolu. Šī kontracepcija ir pierādījusi uzticamu ovulācijas nomākumu un cikla kontroli, kā arī nodrošina augstāku drošības profilu un virkni papildus ieguvumu sievietes veselībai.

Raksts tapis sadarbībā ar Dr. Līgu Korneti

Avoti:

1. Mawet M, Gaspard U, Foidart J. Estetrol as estrogen in a combined oral contraceptive, from the first in-human study to the contraceptive efficacy. Eur Gynecol Obstet. 2021;3(1):13–21.

2. Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam. Drovelis 3 mg/14,2mg apvalkotās tabletes [Internet]. Zāļu valsts aģentūra. 2021. Available from: https://www.ema.europa.eu/en/medicines/human/EPAR/drovelis

3. Lietošanas instrukcija: informācija lietotājam. Escapelle 1,5 mg tabletes. Zāļu valsts aģentūra. 2021.

12.10.2022.