Jautājumi & atbildes – kontracepcija jauniešiem

Kontracepcija. Šķiet, ka viss jau ir izrunāts un zināms, taču tā noteikti nav. Ar šo tēmu joprojām saistās dažādi mīti un aizspriedumi. Piedāvājam izlasīt atbildes uz jautājumiem, kas visbiežāk tiek uzdoti ārstiem saistībā ar kontracepciju.

1. Kuras kontracepcijas metodes drīkst izmantot jaunieši?

Drīkst izmantot visas efektīvās kontracepcijas metodes, kas pašam jaunietim šķiet piemērota. Jaunieši, tieši tāpat kā pieaugušie, ilgtermiņā vēlas izmantot metodes, kuras ir ērtas un vienkāršas un kurām nav nepatīkamu blakusparādību.

No medicīniskā viedokļa visas efektīvās un atgriezeniskās metodes drīkst lietot neatkarīgi no vecuma:

  • Kombinētā hormonālā kontracepcija (tabletes, riņķis, plāksteris).
  • Dzemdes spirāle (hormonālā vai vara).
  • Kontracepcijas implants.
  • Injekcijas.
  • Prezervatīvi.
  • Diafragma.

2. Vai pastāv kontracepcijas metodes, kuras jauniešiem nevajadzētu izmantot?

Jā! Tās, kuru lietošanas laikā ir liels risks, ka var iestāties grūtniecība.

  • Kalendārā metode jeb drošo dienu skaitīšana. Pusaudžu vecumā menstruālais cikls bieži mēdz būt neregulārs un pēkšņi mainīties. Metode, kas noteikti nav iesakāma jauniešiem.
  • Pārtrauktais dzimumakts, ko jaunieši diemžēl izmanto ļoti bieži. Lai arī pašiem puišiem šķiet, ka viņi visu ļoti labi kontrolē un grūtniecība neiestāsies, diemžēl pirmajā šīs metodes izmantošanas gadā grūtniecības iestāšanās risks ir 30–50%. Jāatceras, ka jauniešu vecumā auglība ir īpaši augsta. Šo metodi noteikti nevajadzētu izmantot.
  • Spermicīdi – aptiekās bez receptes nopērkami lokāli līdzekļi (svecītes, tabletes, sūklīši), kas ķīmiski iznīcina spermatozoīdus. Tie ir jāievieto makstī pirms katra dzimumakta. Jākombinē ar prezervatīvu vai diafragmu, jo atsevišķi vieni paši spermicīdi nav droši!
  • Diafragma – uz dzemdes kakla uzliekama cepurīte, kas pirms dzimumakta jāievieto makstī. Latvijā šī metode nav populāra, jo jaunietēm to ir grūti iemācīties pareizi ievietot. Diafragma ir piemērota tiešām motivētām jaunām sievietēm.

3. Kāpēc jauniešiem tik ļoti iesaka izmantot prezervatīvus?

Tāpēc, ka tā ir vienīgā metode, kas pasargā arī no seksuāli transmisīvām infekcijām (STI). Diemžēl pat visjaukākajam puisim vai meitenei no vislabākās ģimenes var būt STI, par kuru viņš pat nenojauš.

Svarīgi atcerēties, ka prezervatīvi darbojas tikai tad, ja tiešām tiek lietoti visos dzimumaktos un no sākuma līdz beigām. Gadījuma sakaros bez prezervatīva neiztikt! Visdrošāk ir lietot kādu pastāvīgu metodi (piemēram, kontracepcijas tabletes vai plāksteri) un paralēli lietot arī prezervatīvu, īpaši ar jaunu partneri. Ja partneri mainās, gan puišiem, gan meitenēm vismaz reizi gadā būtu jānodod STI analīzes.

4. Katru dienu lietojamās kontracepcijas tabletes – kas tās ir?

Ir divu veidu tabletes, kas jālieto katru dienu:

  • Tabletes, kas satur tikai viena veida hormonus (progestīnus).
  • Tabletes, kas satur divu veidu hormonus (estrogēnus un progestīnus).

Tabletes, kas satur tikai progestīnus, ir droša un efektīva kontracepcijas metode, kura īpaši ieteicama sievietēm, kurām ir augsts trombu (asins recekļu) veidošanās risks. Tai diemžēl ir daži trūkumi – tā ir ļoti precīzi jāatceras lietot (efektivitāte strauji samazinās, ja nokavētas vairāk nekā 12 stundas), kā arī var būt ilgstoši neregulāras asiņošanas (smērēšanās).

Kombinētā hormonālā kontracepcija ir pieejama trīs dažādos veidos – kā ikdienā lietojamas tabletes, uz ādas līmējams plāksteris un kā makstī ievietojams riņķis. Tabletes ir jāatceras lietot katru dienu noteiktā laikā, plāksteris ir jāmaina reizi nedēļā, bet riņķis – tikai reizi trīs nedēļās.

Ieguvumi, izmantojot šīs metodes:

  • Menstruācijas kļūst regulāras, vājas un nesāpīgākas.
  • Ilgtermiņā uzlabojas ādas stāvoklis – samazinās akne, liekais apmatojums uz ķermeņa.
  • Reizēm tās tiek lietotas ne tikai lai izsargātos no grūtniecības, bet arī lai regulētu menstruālo ciklu, samazinātu menstruāciju sāpes un citu iemeslu dēļ.
  • Ilgtermiņā hormonālās kontracepcijas lietošana samazina dzemdes un olnīcu vēža risku, lai gan tomēr pēc piecu gadu nepārtrauktas lietošanas minimāli pieaug krūts vēža risks.

Blakusparādības visbiežāk novēro pirmajos trīs lietošanas mēnešos (ja blakusparādības ir arī vēlāk, jāiet pie ārsta, lai vienotos par citas metodes lietošanu):

  • Neregulāri asiņaini izdalījumi.
  • Krūšu jutīgums.
  • Slikta dūša.
  • Ir veikti ļoti daudzi pētījumi, tāpēc šobrīd ļoti pārliecinoši varam teikt, la hormonālā kontracepcija neietekmē ne nākotnes auglību, ne ķermeņa svaru.

Vienīgā tiešām nopietnā blakusparādība, lietojot hormonālo kontracepciju, ir venozā trombembolija – asinsvados (vēnās) var veidoties asins recekļi, kas var atrauties un nosprostot asinsvadus dzīvībai svarīgos orgānos. Ir dažādi faktori, kas šo risku palielina (piemēram, liekais svars, smēķēšana u.c.). Jaunām, veselām sievietēm šis risks ir ārkārtīgi neliels, taču tieši tādēļ kontracepciju izraksta ārsts, lai varētu šos riskus apzināt un izvēlēties piemērotāko metodi.

5. Vai nedzemdējušas sievietes un jaunas meitenes drīkst izmantot dzemdes spirāli?

Jā! Ir pieejami divi dažādi dzemdes spirāles veidi – vara un hormonālā spirāle, un tās var izmantot arī jaunas sievietes, kurām nav bijusi neviena grūtniecība.

Abi spirāļu veidi ir efektīvi, hormonālā spirāle ir ar nedaudz augstāku efektivitāti. Būtiska atšķirība ir cenā – vara spirāles maksā no 20 EUR, hormonālās spirāles vairāk nekā 100 EUR.

  • Vara spirāle rada nelabvēlīgu vidi spermatozoīdiem dzemdes dobumā, tādēļ tie netiek līdz olšūnai.
  • Ja tomēr apaugļošanās notikusi, spirāle neļauj olšūnai ieligzdoties dzemdes dobumā.
  • Hormonālā spirāle padara dzemdes iekšējo slānīti plānu, sabiezē dzemdes kakla gļotas. Daļai sieviešu arī neļauj nobriest olšūnām.

Spirāles ārsts ievieto dzemdes dobumā uz trim līdz pieciem gadiem (atkarībā no spirāles veida). Ļoti svarīgi ir pirms dzemdes spirāles ievietošanas pārliecināties, ka sievietei nav seksuāli transmisīvo infekciju (STI), īpaši jaunām sievietēm! Ievietojot dzemdes spirāli jaunai sievietei, ir nedaudz lielāks risks savainot dzemdi, kā arī nedaudz lielāks risks, ka spirāle var izslīdēt.

6. Vai bez spirāles ir vēl kāda ērti izmantojama metode – ievieto un aizmirsti?

Jā, šāda metode ir kontracepcijas implants. Tas ir neliels plastmasas stienītis, ko ārsts ievieto augšdelma rokā zem ādas. Tas izdala hormonu trīs gadu garumā, kas darbojas līdzīgi kā hormonālā spirāle dzemdes dobumā – dzemdes iekšējais slānītis kļūst plāns, sabiezē dzemdes kakla gļotas, daļai sieviešu nenobriest olšūnas.

Blakusparādības var būt ilgstoši neregulāras menstruācijas, daļai sieviešu var būt svara pieaugums. Tomēr citām sievietēm mēnešreizes var pazust pavisam vai būt arī regulāras.

7. Ko darīt, ja bijis neaizsargāts sekss bez kontracepcijas izmantošanas?

Ir pieejama arī avārijas kontracepcija. To var izmantot pēc dzimumakta, lai novērstu grūtniecības iestāšanos. Latvijā pieejamas dažādas avārijas kontracepcijas tabletes – tās visas ir nopērkamas aptiekās bez receptes.

Avārijas kontracepcijas tabletes aizkavē ovulāciju (olšūnas nobriešanu). Tās nevar ietekmēt grūtniecību, kas jau iestājusies. Metodes efektivitāte ir ap 85%.

Kādreiz domāja, ka šīs tabletes var lietot tikai noteiktu reižu skaitu dzīvē vai gada laikā, tomēr tā nav taisnība – tās drīkst lietot tik bieži, cik nepieciešams. No otras puses – tās nav tik efektīvas kā, piemēram, prezervatīvs; kā arī var izraisīt neplānotu (un reizēm ilgstošu) asiņošanu, var būt arī slikta dūša, vēdersāpes.

Noteikti jāatceras, ka šī metode ir pieejama un ka tā noteikti jālieto, ja noticis “negadījums”, tomēr – tā kā tā ir salīdzinoši dārga un mazāk efektīva nekā citas drošās metodes, tikai uz to vien paļauties nevajadzētu. Ja avārijas kontracepcija nepieciešama bieži, jāizrunā ar ginekologu citas, efektīvākas, metodes lietošana.

Vai jaunas meitenes var lietot hormonālo kontracepciju?

https://www.youtube.com/watch?v=6H92h5nnNP8

21.09.2021.

ESCAPELLE – levonorgestrelu saturoša avārijas kontracepcija

ZĀĻU NEPAMATOTA LIETOŠANA IR KAITĪGA VESELĪBAI

Bezrecepšu zāles. Pirms zāļu lietošanas uzmanīgi izlasiet lietošanas instrukciju vai atbilstošu informāciju uz iepakojuma. Konsultējaties ar ārstu vai farmacietu par zāļu lietošanu

Reklāmdevējs: Gedeon Richter Plc. pārstāvniecība Latvijā, K.Ulmaņa gatve 119, Mārupe, Mārupes novads, LV-2167, Reklāmas apstiprināšanas datums: 2020.  gada 1. novembris