Hormonālā dzemdes spirāle jeb intrauterīnā sistēma – vai tā man ir piemērota?

Šajā rakstā uzzināsi:

  • Tāpat kā daudzas citas medicīnas un zinātnes jomas, arī hormonālā kontracepcija piedzīvo nozīmīgu evolūciju. Latvijā kopš marta pieejamas hormonālās kontracepcijas tabletes ar jaunu estrogēnu – estetrolu.

Kas ir estetrols un kāpēc tas varētu būt piemērots tev

Estetrols ir dabisks estrogēns, kas cirkulē augļa un mātes asinīs grūtniecības laikā, tāpēc tas organismam ir pazīstams, maigs un saudzējošs. Līdz ar to tam ir neitrāla iedarbība uz aknām, kā arī selektīva un minimāla iedarbība uz citiem, piemēram, krūts audiem.

Estetrolu saturošās kontracepcijas tabletes var būt piemērots risinājums sievietēm, kuras bažījas par hormonālās kontracepcijas ietekmi uz savu organismu, tomēr uzskata kontracepcijas tabletes par savam dzīvesveidam atbilstošu risinājumu.

Jaunumi hormonālās kontracepcijas tablešu jomā

Laba efektivitāte un vienkārša lietošana – tie ir vieni no galvenajiem ieguvumiem, kāpēc 21% Latvijas sieviešu kā piemērotāko kontracepcijas metodi izvēlas hormonālās kontracepcijas tabletes, rāda līdzdalības un izglītošanas platformas Skrinings.lv 2022. gada janvārī veiktais pētījums.* Sievietes uzsver – ieguvums ir ne tikai izsargāšanās no nevēlamas grūtniecības, bet arī dažādi veselības un pašsajūtas uzlabojumi. Tomēr pēdējo desmitgažu laikā hormonālo kontracepcijas tablešu jomā ir bijis maz inovāciju, tāpēc katra jauna preparāta parādīšanās tirgū ir vērā ņemams notikums. Latvijā kopš marta pieejamas hormonālās kontracepcijas tabletes ar jaunu estrogēnu – estetrolu, kas organismam ir pazīstams, maigs un saudzējošs.

Pozitīvie ieguvumi no estetrola

Mūsdienu hormonālā kontracepcija nav pat attāli salīdzināma ar tiem preparātiem, ko lietojušas iepriekšējās paaudzes. Diemžēl tieši iepriekšējo paaudžu negatīvā pieredze nereti ietekmē sieviešu viedokli par hormonālo kontracepciju un liek atturēties no drošas kontracepcijas izvēles. Kontracepcijas tabletes ar estetrolu ir piemērots risinājums sievietēm, kuras bažījas par hormonālās kontracepcijas ietekmi uz savu organismu.

Estetrols (E4) ir dabisks estrogēns, kas cirkulē augļa un mātes asinīs grūtniecības laikā, tāpēc organisms to atpazīst un viegli pieņem. E4 1965. gadā atklāja profesors Egons Dicfalūzi (Diczfalusy) Karolinskas institūtā Stokholmā, Zviedrijā. Sākotnēji E4 pētīja kā augļa labklājības diagnostisko marķieri, bet šis diagnotikas virziens netika attīstīts. Klīniskajai lietošanai estetrols tiek iegūts no augu izcelsmes estrona, iegūstot ķīmiski stabilu, ļoti attīrītu savienojumu. Līdzšinējie pētījumi liecina, ka, pateicoties unikālajam iedarbības veidam, estetrols var nodrošināt uzlabotu blakusparādību profilu. Estetrols neveido un neuzkrāj aktīvus metabolītus, tam ir limitēta ietekme uz transporta proteīniem, piemēram, dzimumhormonus saistošo globulīnu (SHBG), kā arī uz hemostāzes faktoriem – mazāks venozās trombembolijas (VTE) risks. Tāpat estetrolam ir selektīva ietekme uz dažādu orgānu, piemēram, krūšu audiem. Tam ir augsta kontraceptīvā drošība (arī tablešu aizmiršanas gadījumos) un daudzi nekontraceptīvi ieguvumi: tas veicina ļoti paredzamu menstruālo ciklu, tam ir neitrāla ietekme uz svaru, pozitīva ietekme uz ādu, matiem un garastāvokli, tas mazina PMS izpausmes.

Vides riska novērtējuma pētījumos norādīts, ka estetrols neietekmē ūdens ekosistēmu.

*Sabiedrības līdzdalības un izglītošanas platformā Skrinings.lv 2022. gada janvārī veikts tests, ko izpildīja 1586 sievietes ar vidējo vecumu 27 gadi. Sievietes tika aicinātas iesaistīties, izmantojot skrinings.lv lietotāju e-pastu datubāzi, Facebook, Twitter, Instagram un Latvijas Universitātes informācijas kanālus.

02.06.2022.