Maksts infekcijas – to veidi un ārstēšana

Sievietes maksts mikroflora ir mainīga – tiklīdz tā sāk zaudēt savu dabisko līdzsvaru, palielinās risks iegūt kādu maksts infekciju. Kādi ir šie faktori un kā pasargāt sevi no iespējamām maksts infekcijām un – ne mazāk svarīgi – kā zināt, vai jāvēršas pie ginekologa, to noskaidrosim šajā rakstā.

Veselīga maksts vide

Veselīga maksts vide ir tāda, kurā ir pietiekams pienskābo baktēriju daudzums. Šīs baktērijas padara maksts vidi skābu, bet skābā vide sniedz aizsardzību pret infekcijām un iekaisumiem. Ja pienskābo baktēriju daudzums makstī samazinās, tajā savairojas “sliktās” baktērijas, kā rezultātā var rasties dažādas maksts normālās vides izmaiņas un iekaisumi.

Veselīga maksts vide ir svarīga arī tāpēc, lai veiksmīgi noritētu grūtniecība. Sievietēm, kurām ir nosliece uz priekšlaicīgām dzemdībām, pienskābo baktēriju samazināšanās paaugstina priekšlaicīgu dzemdību risku.

Izdalījumi no maksts ir katrai sievietei, un tas ir dabisks un nepieciešams process. Tiem ir jābūt gaišiem, bez smakas, ne vairāk kā deserta karotes apjomā diennakts laikā. Izdalījumu apjoms un izskats cikla laikā var nedaudz mainīties. Izdalījumiem jāpievērš uzmanība tad, ja:

  • mainās to krāsa, apjoms,
  • parādās nepatīkama smaka,
  • rodas kairinošas sajūtas makstī vai sāpes dzimumakta laikā.

Maksts infekciju veidi

Atkarībā no tā, vai makstī savairojušās baktērijas, rauga sēnīte vai vīruss, izšķir dažādas maksts infekcijas:

  • Tās infekcijas, kas tiek nodotas seksuāli transmisīvā ceļā, ir lipīgas, un ar tām ļoti viegli iespējams inficēt partneri. Izplatītākās seksuāli transmisīvās slimības ir trihomonoze, hlamidioze, sifiliss un gonoreja. Lai izvairītos no infekcijas nodošanas partnerim,  jālieto prezervatīvs.
  • Infekcijas, kas attīstās maksts mikrofloras izmaiņu rezultātā vairumā gadījumu vīriešiem nerada nekādus simptomus, taču patogēnie mikroorganismi var saglabāties uz vīriešu dzimumorgāniem, tā rezultātā viņi var kļūt par šīs infekcijas nēsātājiem un atkārtoti inficēt seksa partneri. Kaut arī piena sēnes un bakteriālās vaginozes gadījumā drīkst nodarboties ar seksu, dažkārt maksts infekcijas mīlēšanos var padarīt nebaudāmu, jo sieviete var just sāpes, dedzinošu vai niezošu sajūtu.

Biežāk sastopamās infekcijas, kas attīstās maksts mikrofloras izmaiņu rezultātā, ir

  • vaginālā kandidoze jeb piena sēne, kas dzīves laikā piemeklē divas trešdaļas sieviešu,
  • bakteriālā vaginoze, ar ko sastopas vidēji 30-40% sieviešu,
  • aerobais vaginīts.

Maksts infekciju ārstēšana

Dažādām maksts infekcijām ir nepieciešama atšķirīga ārstēšana, tāpēc problēmu gadījumā sievietei nevajadzētu nodarboties ar pašārstēšanos, bet vērsties pie ginekologa, kurš noteiks simptomu cēloni un nozīmēs atbilstošu terapiju.

  • Var tikt veikts maksts PH tests, kā arī mikroskopiskās analīzes, kad ginekologs paņem uztriepi, lai laboratorijas apstākļos zem mikroskopa noteiktu, kas izraisījis saslimšanu.
  • Dažos gadījumos tiek veikts uzsējums un asinsanalīzes.

Īpaši svarīgi izmeklējumus veikt grūtniecēm, jo maksts infekcijas var ietekmēt ne vien sievietes pašsajūtu, bet arī grūtniecības norisi. Ilgstoši neārstējot maksts infekcijas, tās var kļūt hroniskas vai izraisīt citas infekcijas, jo mūsu ķermenis ir vienots veselums. Īpaši bīstami tas ir gadījumos, ja sieviete cieš no seksuāli transmisīvām slimībām.

Kā zināt, kad jāvēršas pie ginekologa

Ja ir sūdzības par niezi un biezpienveida izdalījumiem, bet nav iespējams ātri tikt pie ārsta, var lietot dažādus dabas līdzekļus un bezrecepšu medikamentus. Tie nekaitēs, taču ne vienmēr palīdzēs.

Ja sūdzības nepāriet, noteikti nepieciešama vizīte pie speciālista, kurš nozīmēs atbilstošu ārstēšanu. Pie ārsta svarīgi doties arī tāpēc, ka sieviete pati ne vienmēr spēj diagnosticēt problēmas izraisītāju.

Ginekologs noteikti būtu jāapmeklē:

  • ja izdalījumiem ir nepatīkama smaka,
  • ja izdalījumi ir ilgstoši,
  • parādās arī citi simptomi, piemēram, regulāra dedzinoša sajūta vai sāpes.

Ļoti bieži pacientēm tiek diagnosticētas tā sauktās jauktās maksts infekcijas, piemēram, gan sēnīte, gan arī bakteriālā vaginoze, kad rodas sūdzības gan par niezi, gan arī par izdalījumiem ar nepatīkamu smaku. Arī šādā situācijā ir jādodās pie ārsta, lai saņemtu efektīvu ārstēšanu.

Ieteikumi, kā sevi pasargāt no maksts infekcijām

Ja sieviete regulāri cieš no maksts infekcijām, būtu jākonsultējas ar ginekologu, kurš izvērtēs līdzšinējās terapijas efektivitāti. Vienlaikus vajadzētu pievērst lielāku uzmanību maksts veselības profilakses pasākumiem.

  • Izvairies no maksts skalošanas. Skalojot maksti, no tās tiek izskalotas labās pienskābās baktērijas.
  • Izvairies no biežas ziepju lietošanas intīmās zonas mazgāšanai. Ziepes vai citi nespecifiski ķermeņa mazgāšanas līdzekļi ir sārmaini un var izjaukt skābes aizsargslāni. Labāk dod priekšroku skābajiem intīmās kopšanas līdzekļiem, kuru PH līmenis atbilst maksts dabīgajam PH līmenim.
  • Izvēlies ikdienas ieliktnīšus bez aromāta.
  • Valkā kokvilnas apakšveļu un apģērbu, kas nav pārlieku apspīlēts.
  • Izvairies no pārmērīgas alkohola un cukura lietošanas uzturā, biežāk lieto skābpiena produktus.

Atceries, rūpēm par sevi vienmēr vajadzētu būt pirmajā vietā! Ja pamani kādas intīmās veselības izmaiņas, negaidi – noteikti konsultējies ar ginekologu.

02.03.2021.