Cilvēka papilomas vīruss – kā no tā izvairīties?

Dzemdes kakla vēzis ir otra izplatītākā onkoloģiskā saslimšana Latvijā sievietēm vecumā līdz 45 gadiem. Latvijā katru gadu dzemdes kakla vēzis tiek atklāts aptuveni 250 sievietēm, un pēdējo 10 gadu laikā saslimstība ar dzemdes kakla vēzi ir pieaugusi par 20%. Vairāk nekā 99% gadījumu dzemdes kakla vēža izraisītājs ir cilvēka papilomas vīruss (CPV).

Šajā rakstā uzzināsi:

  • kas ir CPV;
  • cik būtiskas ir regulāras vizītes pie ginekologa;
  • kā tiek veikts uztriepes tests;
  • uztriepes testa rezultāti un rīcības scenāriji dažādās situācijās.

Kas tas ir – cilvēka papilomas vīruss jeb CPV?

Galvenais dzemdes kakla vēža cēlonis ir augsta riska cilvēka papilomas vīrusa (CPV) ilgstoša atrašanās gļotādas šūnās. Ar CPV var inficēties tieša kontakta laikā - gan sadzīves, gan dzimumkontaktu ceļā. Prezervatīvu lietošana neizslēdz CPV inficēšanās risku, jo inficēšanās ir iespējama, piemēram, tikai ar rokām vien aizskarot partnera dzimumorgānus vai orālā seksa laikā.

Par inficēšanos ar CPV sākotnēji nekas neliecina. Infekcijai nav simptomu, un visbiežāk tā paliek nepamanīta, kamēr vīruss inficē gļotādas un ādas šūnas. Vairumā gadījumu cilvēka imūnsistēma pati uzvar vīrusu, un tas izzūd bez paliekošas ietekmes uz cilvēka veselību, taču daļā gadījumu var attīstīties onkoloģiskas saslimšanas, visbiežāk – dzemdes kakla vēzis.

Galvenais noteikums – regulāra kontrole

Ik gadu Latvijā no vēlīni atklāta dzemdes kakla vēža mirst aptuveni 180 sievietes. Speciālisti uzsver, ka gandrīz visas šīs sievietes būtu bijis iespējams izārstēt, ja vien viņas būtu savlaicīgi apmeklējušas ārstu un regulāri veikušas izmeklējumus.

Sievietes vecumā no 25 līdz 70 gadiem reizi trijos gados saņem uzaicinājuma vēstuli veikt profilaktisku apskates vizīti pie ginekologa un veikt onkocitoloģisko uztriepi dzemdes kakla vēža pārbaudei. Vizīte pie ginekologa, kuram ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, un uztriepes izmeklēšana ir bez maksas. Gadījumā, ja sieviete vēlas uz pārbaudi doties pie ginekologa, kurš nesniedz valsts apmaksātos pakalpojumus, no valsts budžeta tiek apmaksāta tikai uztriepes mikroskopiskā izmeklēšana. No 2018.gada dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi var veikt arī tad, ja uzaicinājuma vēstule nav līdzi, vai arī ir pazaudēta – informācija ārstniecības iestādēs ir pieejama elektroniski.

Savlaicīga diagnostika palīdz novērst 80% vēža gadījumu, taču pirmais un vissvarīgākais solis, lai sievieti pasargātu no dzemdes kakla vēža, ir vakcīna pret CPV. Tāpat šī vakcīna aizsargā pret labdabīgajiem CPV tipiem, kas var izraisīt dzimumorgānu kārpas un elpceļu papilomatozi. Vakcīna pret CPV ir iekļauta vakcinēšanās kalendārā, un to var saņemt pie ģimenes ārsta.

Svarīgi zināt! Latvijā meitenes no 12 līdz 18 gadu vecumam un zēni no 12 līdz 14 gadu vecumam bez maksas var saņemt vakcīnu pret deviņiem CPV tipiem, to skaitā septiņiem biežāk sastopamajiem augsta riska onkogēnajiem tipiem, kas izraisa dzemdes kakla vēzi un citas onkoloģiskas saslimšanas.

Onkocitoloģiskās uztriepes procedūra

Pārbaudē īsas un nesāpīgas ginekoloģiskās izmeklēšanas laikā ginekologs no dzemdes kakla ārpuses un dzemdes kakla priekšējās daļas paņem uztriepi ar šūnu paraugu. Šūnas tiek nosūtītas uz laboratoriju, kur tās rūpīgi ar mikroskopu izmeklē, lai konstatētu iespējamo patoloģiju.

Iespējamā taktika dažādu uztriepes testa rezultātu gadījumā

A0

Testēšana bez rezultāta

Citoloģiskās analīzes atkārto pēc 3 mēnešiem. Ja 2 reizes ir šāda atbilde, nepieciešams veikt kolposkopiju.

A1

Nav atrasts intraepiteliāls bojājums

Turpmāka izmeklēšana nav nepieciešama, analīzi atkārtoti veic pēc 3 gadiem.

A2

ASC-US – neskaidras nozīmes daudzkārtainā plakanā (skvamozā) epitēlija šūnu atipiskās izmaiņas

Analīzes atkārto pēc 6 mēnešiem. Ja aizdomas par iekaisumu, infekcijām – izmeklē un ārstē. Ja 3 reizes ir šāda atbilde, nepieciešams veikt kolposkopiju. Dažkārt ar papildus izmeklējumiem var noteikt, vai šīs izmaiņas nav saistītas ar cilvēka papilomas vīrusa (CPV) klātbūtni – ja to atrod, veic kolposkopiju.

A3

LSIL: viegla displāzija

Analīzes atkārto pēc 6 mēnešiem. Ja 2 reizes ir šāda atbilde, nepieciešams veikt kolposkopiju.

A4

HSIL: vidēja/smaga displāzija

Jāveic kolposkopija.

A5

AGUS – neskaidras nozīmes glandulārā epitēlija šūnu atipiskās izmaiņas

Jāveic kolposkopija.

A6

Malignizācijas pazīmes

Nepieciešama konsultācija pie onkoloģijas ginekologa.

A7

Saplīsis stikliņš

Atkārto analīzes pēc 3 mēnešiem.

 

Ja konstatēts vieglas pakāpes bojājums (A2-ASCUS/A3-LSIL) un kolposkopijas speciālists rekomendē turpināt novērošanu, bojājumu novēršanas nolūkos sieviete var lietot vaginālo gelu Papilocare, kas veido aizsargbarjeru – aizsargplēvīti dzemdes kakla gļotādā. Tas kavē CPV integrāciju jeb iesaistīšanos šūnā, novēršot jaunu bojājumu veidošanos, un darbojas kā papildu līdzeklis jau radušos bojājumu ātrākai izzušanai.

Neaizmirsti ikdienas rūpēs padomāt arī par sevi. Regulāri apmeklē ginekologu un veic CPV analīzes – jo agrāk tas tiek atklāts, jo vieglāka un ātrāka būs ārstēšanās!

Kā strādā vaginālais gēls Papilocare?

https://www.youtube.com/watch?v=1bnv6l8cyyU

12.02.2021.

PAPILOCARE VAGINĀLAIS GELS