Katrai sievietei vienreiz gadā ir jāapmeklē ginekologs – arī tad, ja nekas nekaiš! Ginekologs ir tiešās pieejamības speciālists, pie kura var vērsties bez ģimenes ārsta nosūtījuma.
Valsts atbalsta programmas sievietes veselībai
Vairākas sievietei nepieciešamās veselības pārbaudes un procedūras apmaksā valsts:
- Maksts sieniņas un dzemdes kakla biopsiju,
- Olvadu plastiskās operācijas,
- Ķeizargriezienu,
- Dzemdes noslīdējuma korekciju ar riņķi,
- Krūts vēža diagnostiku ar mamogrāfijas metodi (50-69 g.v.),
- Cervikālā kanāla polipu noņemšanu,
- Mākslīgo apaugļošanu
- Citas procedūras, kuras daudzām no mums var atvieglot dzīvi.
Precīzu sarakstu vari lasīt Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājaslapā, sadaļā “Veselības aprūpes pakalpojumi:.

Valsts apmaksāta skrīninga programma
Skrīnings – tas nozīmē, ka, veicot salīdzinoši vienkāršus izmeklējumus, izdodas atklāt slimības agrīnās formās, kas ir salīdzinoši veiksmīgi ārstējamas, un sievietes veselība un turpmākā dzīves kvalitāte cieš pēc iespējas mazāk. Sievietes veselībai Latvijā valsts finansē trīs dažādas skrīninga programmas.
1. Dzemdes kakla vēža profilaktiskā pārbaude
Katrai sievietei reizi trijos gados no 25 gadu vecuma ir jāveic dzemdes kakla vēža pārbaude, uz kuru sieviete tiek uzaicināta ar īpašu skrīninga uzaicinājumu. Regulāra dzemdes kakla pārbaude ļauj veiksmīgi atklāt t. s. priekšvēža saslimšanas, kas ir veiksmīgi ārstējamas, un novērst dzemdes kakla vēža attīstību.
- Tā kā dzemdes kakla vēzis bieži vien skar salīdzinoši jaunas sievietes, ir būtiski darīt visu iespējamo, lai dzemdes kakla vēzis neattīstītos, un visvienkāršākais, ko varam darīt, ir reizi trijos gados veikt dzemdes kakla vēža pārbaudi valsts organizētā skrīninga ietvaros.
- Tikpat būtiska ir jauno meiteņu vakcinācija pret dzemdes kakla vēzi, kas, sasniedzot 12 gadu vecumu, ir valsts apmaksāta un iekļauta Vakcinācijas kalendārā.
2. Krūts vēža profilaktiskā pārbaude sievietēm
Sievietes no 50 gadu vecuma reizi divos gados saņem uzaicinājums uz mamogrāfiju valsts apmaksāta krūts vēža skrīninga ietvaros. Mamogrāfiju ieteicams veikt pēc iespējas drīzāk pēc uzaicinājuma saņemšanas.
- Krūts slimību speciālisti sievietēm iesaka jau no 40 gadu vecuma reizi divos gados veikt mamogrāfiju profilaktiskos nolūkos, lai atklātu agrīnas vēža formas.
- Tikpat svarīga ir ikgadēja vizīte pie ginekologa, kur tiek veikta krūšu izmeklēšana, kā arī krūts dziedzeru pašizmeklēšana reizi mēnesī.
3. Zarnu vēža profilaktiskā pārbaude
Zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes ir ieteicamas gan sievietēm, gan vīriešiem no 50 gadu vecuma. Izmeklēšanas būtība ir tests, kas nosaka slēptās asinis fēcēs. Informāciju par testa veikšanu var saņemt pie ģimenes ārsta, jo uzaicinājumi šim skrīningam netiek sūtīti.

Par uzaicinājuma vēstuli veikt dzemdes kakla un krūts vēža pārbaudi
Saņemot uzaicinājuma vēstuli no NVD, valsts apmaksātu dzemdes kakla vēža profilaktisko
pārbaudi un krūts vēža profilaktisko pārbaudi vari veikt ārstniecības iestādēs, kuras noslēgušas līgumu ar NVD. Ārstniecības iestāžu saraksts pieejams NVD mājaslapā, sadaļas “Veselības aprūpes pakalpojumi” apakšsadaļā “Vēža savlaicīgas atklāšanas programma”.
- Uzaicinājuma vēstule tiks izsūtīta uz tavu deklarēto dzīvesvietu.
- Pierakstoties uz izmeklējumu, informē par vēstuli. To uzrādi, atnākot uz izmeklējumu.
- Ja ar uzaicinājuma vēstuli uz dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi dosies pie ginekologa, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, tiks apmaksāts tikai laboratoriskais izmeklējums, bet par vizīti būs jāmaksā pašai.
- Pēc izmeklējuma veikšanas pati noskaidro rezultātu, sazinoties ar ārstniecības iestādi, kurā tika veikts izmeklējums!
Veselības pārbaudes ir kā dāvana, ko varam sniegt pašas sev! Pārbaudes neaizņem daudz laika un sniedz drošības sajūtu, kā arī skaidrību par savu veselību. Mīli sevi un pārbaudi savu veselību regulāri!